Zeus

Eski Yunanlılarda tanrılar tanrısıdır. Romalılar tarafından Jüpiter diye anılmıştır. Satürn ile Rhea'nın oğludur.

Girit dağlarında keçi sütü ile beslendi. Henüz bir yaşında iken babasının yardımına koşarak cinleri yendi, Titan'ı sürgün etti. Babasının kendisi ile dost olamayacağını anlayınca, onu da sürgüne gönderdi. Yer ve gökyüzünün hakimi oldu. Tanrılar tanrısı olduğunu mücadele ederek herkese kabul ettirdi. Karargahı Olimpos dağındaydı.

Bu yüzden bütün yüksek tepeler Yunanlılar tarafından kutsal sayılmıştır. Gökyüzünde, şimşek ve gök gürültülerini temsil eder. Çoğu zaman elinde bir şimşek ile betimlenmiştir. Bereket ile özdeşleşmiştir, yağmur ondan beklenir. Tanrıça Hera' nın kocasıdır. Simgesi bir şimşek, yanında boğa, kartal ve meşe ağacından oluşur. Ayrıca tanrıların kralı olduğu için taht ve asa ile de sık sık betimlenir.

En bilinen özelliklerinden biri çapkın oluşudur. İstediği her şeyin şekline girebilen Zeus' un Leda için kuğu, Europa için boğa oluşu kudretine en iyi örnektir. Ölümlü ölümsüz herkese aşık olabilen tanrıların tanrısı Zeus'un gözdesi Ganimedes adlı bir çobandır. Çapkınlığı yüzünden eşi Hera tarafından sürekli takip ettirilmektedir.

Yunan mitolojisine göre Zeus' un babası olan Titan Tanrı Kronos'u diğer Olimpos tanrılarının yardımıyla yeraltına hapsetti. Sonra Atlantisliler Tanrı Zeus'un takipçilerini ellerinde olmadan (tuzak kurulmuştu) yok ederek Olimposlu tanrıların gücünü azaltıp Kronos ve yanındaki diğer Titanları serbest bıraktılar.

Zeus çocukları içinde en çok Athena’yı severdi ve onagüvenirdi. Korkunç Apollon’un ikiz kardeşi Artemis, Zeus ile Leto’nun kızlarıdır. Afrodite, Zeus ile Dione’nin kızıdır. Hermes’in de babası Zeus’dur. Babasının haberciliğini yapardı. Yunanlıların pek değer vermediği Ares de onun oğlu sayılırdı (Savaş Tanrısı).

Gençlik Tanrıçası Hebe de, Zeus ile Hera’nın kızlarıyla Zeus’un aşk ilişkilerinden sayılmayacak kadar tanrı doğmuştur. Zeus, kızı kaçırıldığı içinyaşama küsen kız kardeşi toprak Tanrıçası Demeter’i yeniden yeşerip ürün vermeye de razı etmiştir. Zeus gökle ilgili doğal güçlerin hepsini kişileştiren tanrıdır.

Ama Zeus daha ilkel bir evren görüşünde Uranüs: Gök Tanrı diye adlandırılan doğanın kendisi değil doğayı insan düzenince benzer bir biçime sokupyönetimini ele alan bir insan tanrıdır. Nitelemeleri: Bulutları devrişen, göklerde gürleyen, şimşek savuran, yıldırım seven, bütün krallar, oğlu Hephaistos’un yaptığı hükümdarlık asasını ondan alabilirlerse kral olurlar; çünkü bütün krallar diotrephes: Zeus’tan doğmadırlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç