Zebu nedir?

Bir sığır türüdür. Asya'nın tropikal bölgelerinde yaşar. Kürek kemiklerinin hizasında, orta büyüklükte bir hörgücü vardır.

Hindistan ve Malezya'da yabani türleri bulunur. Çok eski çağlarda Mısır'a getirilerek üretilmiştir. İngilizce bir kelime olan "zebu" Türkçe'de; İsim olarak kullanıldığında; "hint öküzü" anlamına gelmektedir. Hindistan dolaylarında yetişmeye başlayan Zebu Sığırı M.Ö 3000 yılından günümüze kadar bilinen bir sığır ırkıdır.

Zebu ırkı “Bos Primigenius İndicus”, “Bos İndicus” ve “Kambur İndicus” gibi isimlerle de anılan bir ırktır. Atası ise nesli tükenen Aver Öküzü olarak bilinmektedir. Günümüzde 75 çeşit Zebu Sığır Irkı bulunmaktadır. Gir, Guserat, Kankrej, Brahman, Nelore Sığırı, Ongole.

Zebular genellikle kül grisi bir renge sahip olurlar ama aralarında zaman zaman beyaz, kızıl, kahverengi ve siyah renge sahip olanları da görülmektedir. Bazı alt türleri eşeklerden daha küçük yapıya sahiptir.

zebu

Diğer alt türleri ise ineklerden daha iri olabilir ve dişileri 600 kg ağırlığa yaklaşırken erkekleri 800 kg’ı geçebilir. Zebular Hindistanda kutsal sayıldığından yenilmez. Ama sütünden faydalanılmaktadır. Aynı zamanda binek hayvanı olarak kullanılmakta, kağnıya koşulmakta ve tarla sürmekte de kullanılmaktadır.

Zebular Çin’e, Endonezya’ya, Afrika’ya ve hatta Amerika’ya götürülmüştür. Et verimi oldukça yüksek olan Zebular kenelere ve sıcağa karşı diğer sığır türlerinden daha dayanıklıdır. Zebular zoolojik olarak Bovidae familyasının Bovinae alt kolunun Bos cinsine dahildir ve bilimsel adı Bos Taurus Indicus’tur.

Buzul çağının bitiminde bu türün geniş bir yaşam alanı vardı. Avrasya, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’a kadar uzanan bu alanın çoğu yerlerinde, çeşitli zamanlarda, büyükbaş hayvanlar ev-cilleştirildi. Avrupa büyükbaşlarının yanı sıra zebu (hörgüçlü hint sığırı) ya da yaban öküzleri soyuna dayanır. Büyükbaş takımının evcilleştirildiği bölgelerde yaban sığırları da yaşıyordu. Ancak, bu yabanıl soy, avlanılarak tüketildi.

Yaban sığırlarına 14. yüzyıla gelindiğinde, ancak Doğu Avrupa ormanlarında rastlanabiliniyordu. Avrupa’da son yaban sığırlarının 1967’de öldürülmesiyle, çoğu sığır cinslerinin atası olan bu türün soyu tümüyle tükendi.Zebu kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına http://nedir.dictionarist.com/zebu bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç