Zebra nedir?

Attan küçük, postu kaplana benzeyen bir hayvandır. Tekparmaklılardandır. Afrika'da, kalabalık sürüler halinde yaşar.

Sırtındaki çizgiler sarımtrak ve esmer renktedir. Çevik bir hayvandır. Keskin gözleri ve kulakları sayesinde vahşi hayvanları çok uzaktan sezer. Yavrularını ve hastalarını ortalarına alıp, yırtıcı hayvanlara karşı çifteleri ile kendilerini savunurlar. Bazı türleri yavaş yavaş tükenmektedir.

Afrika’da Büyük Sahra’nın güneyinde yaşayan vücudu çizgili katır iriliğinde bir memeli. Çizgili yaban eşeği olarak da bilinir. Vücudunun beyaz tonu üzerindeki siyah çizgiler tırnaklarına kadar devam eder. Tek parmaklılar takımındandır. Geviş getirmez. Sürüler halinde yaşar. Koku alma ve görme duyusu güçlüdür. Kısa ve dik bir yelesi, iri kulakları vardır. Kuyruk ucu püsküllüdür. Grubun bireyleri birbirine çok düşkündür. En büyük düşmanları aslan ve kaplandır.

Zebra; vahşi, hızlı, ele geçmez bir hayvandır. Tekme ve dişleriyle kendini korur. Su içerken aslan saldırısına karşı çok dikkatlidir. Açık tepe ve ovalarda yaşarlar. Ormanlardan kaçınırlar. Genellikle sabah ve akşamları gezer, aralıklarla suya gider, ayakta durarak da dinlenirler. Su kenarlarından pek uzaklaşmazlar. Ürktüklerinde sürü heyecanla koşmaya başlar. Sürüden kaybolan bir bireyi saatlerce, hatta günlerce ararlar.

zebra

Kuzey Doğu Kenya’da yarı çöllerde bulunan Greyvi zebrası (E. greyvi) en büyük zebra olup 1.5 metre yüksekliktedir. Güney Batı Afrika’nın dağ zebrası (E. zebra) en küçük zebradır. Bunun yüksekliği ise 1.2 metre civarındadır. Fakat bunların soyu gün geçtikçe azalmaktadır. Doğu Afrika’da en çok yaygın olan Burşeli (E. burchelli) zebrasıdır.

Buna "ova zebrası" diyenler de vardır. Ehlileştirilememiştir. Gebelik dönemi 12 ay olup, yavru doğumdan hemen sonra anneyi takip eder. Afrika yerlileri zebranın etini yerler. Fakat başkaları için ağır bir tadı vardır. bazen antilop ve zürafalarla da beraber gezerler. Eşek ile zebranın eşleşmesinden meydana gelen meleze zebroid denir.

Sözlükte "zebra" ne demek?

1. Tekparmaklılardan, ata benzeyen, derisi çizgili, afrika'da yaşayan memeli hayvan (equus zebırra).

Zebra kelimesinin ingilizcesi

n. type of striped African animal which resembles a horse
n. zebra, type of striped African animal which resembles a horse
v. streak, stripe
Köken: İtalyanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç