Yüzyıl nedir?

Yüzyıl, yüzyıllık süre, asır demektir. İçinde yaşanılan zamanda bir yüzyıldır. Milat başlangıç alınarak 1-100, 101-200, 201-300 vb. olarak sayılan yüz yıldan oluşan dönem olarak tanımlanabilir.

Yüzyıl, kelime anlamı olarak arka arkaya gelen yüz yılı anlatmak için kullanılır. Ancak aslında yüzyıl terimi yüz tane yıldan oluşmak zorunda değildir. 1 yılı ile başlar ve 00 yılı ile biterler.

Milattan (Hz İsa'nın doğumu) itibaren 1. yüzyıl, 2. yüzyıl, 3. yüzyıl olarak adlandırıyoruz. Milattan önceki yüzyılları belirtirken M.Ö veya İ.Ö Milattan sonrakileri belirtirken M.S veya İ.S şeklinde belirtiyoruz. Tarihçiler olayların gerçekleşme zamanlarını ait oldukları dönem içerisinde daha kolay değerlendirebilmek için her yüz yıllık döneme “yüzyıl” (asır) demişlerdir.

Hz. İsa’nın doğumu (Milat) başlangıç “0” kabul edilmiş, günümüze doğru Milat’tan sonra (MS), Hz. İsa’nın doğumundan öncesi için de Milat’tan önce (MÖ) deyimleri kullanılmıştır. Milat’tan sonraki yıllar günümüze doğru gelindikçe sayı değeri olarak artarken, Milat’tan önceki yıllar geçmişe doğru sayı değeri olarak artar.

Sözlükte "yüzyıl" ne demek?

1. Yüz yıllık süre, asır.
2. milat başlangıç alınarak 1-100, 101-200, 201-300 vb. olarak sayılan yüz yıllık dönem.
3. İçinde yaşanılan zaman, çağ.

Cümle içinde kullanımı

Yüzyıllardır düzelmemiş işleri düzeltecek değilsin ya! - M. Ş. Esendal

Yüzyıl kelimesinin ingilizcesi

n. centenary, century

Yorumlar

Ali 01.03.2017
Çooooook güzel bir site
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç