Yoğunluk nedir?

Bir cismin birim hacminin ağırlığıdır. Birim hacim, birim sistemine göre değişir. Çoğunlukla sm. veya m. küp kullanılır.

Buna göre bir cismin 1 sm. küpünün gram cinsinden ağırlığına, o cismin özgül ağırlığı denir. Yoğunluk, cisimleri ağırlık bakımından karşılaştırmaya yarar. Homojen bir yapıya sahip maddenin birim hacminin kütlesi. Yoğunluk birimi gram/cm3 (gram/mililitre) veya kg/m3 tür.

Yoğunluk, herhangi bir cismin hacminden kütlesinin veya kütlesinden hacminin hesaplanabilmesine imkan sağlar. Kütle hacimle yoğunluğun çarpımına, hacim ise kütlenin yoğunluğa bölümüne eşittir. İki tür yoğunluk vardır. Birincisi mutlak yoğunluktur ki, pratikte mutlak kelimesi kullanılmaz, sadece yoğunluk denir. İkincisi ise izafi yoğunluk (bağıl yoğunluk)tur.

Mutlak yoğunluk

Katı ve sıvıların yoğunluğu ısı ve basınçla çok az değişir. Gazların yoğunluğu ise ısı ve basınçla çok değişir. Gazların yoğunluğu tarif edilirken bulunduğu sıcaklık ve basınç değerleri de verilir. Maddelerin yoğunlukları birbirinden çok farklılıklar gösterir. Atom çekirdeğinin yoğunluğu 1014 gram/cm 3 değerindedir.

Endüstride yoğunluk yerine genellikle özgül ağırlık tarifi kullanılır. Özgül ağırlığın birimi yoktur (Bkz. Özgül Ağırlık). Özgül ağırlık mukayese esasına dayanılarak ölçüldüğü için ölçme tekniği daha kolaydır. elektrik akımı ve manyetik saha konularında geçen akım yoğunluğu ve manyetik saha yoğunluğu başkadır. Her ikisinde de birim kesitten geçen akım ve saha çizgisi, yoğunluğu tayin eder.

Bağıl (İzafi) yoğunluk

Verilen bir hacimdeki bir cismin kütlesinin, aynı hacimdeki bir mukayese cisminin kütlesine oranı. Aynı zamanda verilen cismin yoğunluğunun, mukayese cisminin yoğunluğuna oranı olarak da tarif edilebilir. Her iki durumda da bağıl yoğunluk boyutsuz bir büyüklüktür. Bu sebepten dolayı bu sayı her türlü birim sisteminde aynıdır.

Bağıl yoğunluğun belirlenmesinde mukayese cismi olarak 4°C’deki su alınır. Suyun yoğunluğu ise bu sıcaklıkta 1 gr/cm3tür. Gazların bağıl yoğunluğunun belirlenmesinde de 0°C ve bir atmosfer basıncındaki hava alınır. Gazların yoğunluğu sıcaklık ve basınçla değiştiğinden dolayı, bunların belirtilmesi önemlidir.

Sözlükte "yoğunluk" ne demek?

1. Yoğun bir maddenin özelliği.
2. Bir cismin, bir santimetreküplük kütlesinin aynı oylumdaki + 4 c'lik suya göre oranı, kesafet.

Cümle içinde kullanımı

Sisin yoğunluğu.

Yoğunluk kelimesinin ingilizcesi

n. compactness, consistence, congestion, consistency, denseness, density, depth, intenseness, intension, intensity, thickness, turbidity, volume

Yorumlar

Irem 08.01.2018
Tesekkurler
Cevapla
Irem 08.01.2018
Çok tsk
Cevapla
portal gaming 05.01.2017
teşekkürler
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç