Yoğuşma nedir?

Yoğuşma yada yoğunlaşma Atmosferdeki su buharının gaz halindeyken sıvı ya da katı hale dönüşmesine yoğuşma denmektedir. Yoğuşma olayı sonucunda gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Yoğuşma olayı başladığında yoğuşan gaz halindeki madde çevresine ısı verdiği için ortamın sıcaklığını arttırır. Yoğuşma sonucunda gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve sıcaklık artar.

Yoğuşmaya örnek

Sabahları gördüğümüz çiğ yoğuşmanın bir örneğidir.

Yoğuşma nasıl oluşmaktadır?

Yoğuşma olayı gaz halindeki bir maddenin kaynama sıcaklığından düşük sıcaklıktaki bir ortamla karşılaşması veya soğuk bir hava akımıyla karşılaşması sonucu görülür. Soğuk hava ile temas eden su buharı molekülleri enerjilerini soğuk havaya vererek bir araya gelir ve su damlasını oluştururlar. Böylece yoğuşma gerçekleşir ve bulutlardaki su buharı yağmur olarak yere iner.

Not: Yoğuşma sistemi kombi sistemlerindede aktif olarak kullanılmaktadır.

Yoğuşma çeşitleri nelerdir?

1- Havanın alttan soğumasına bağlı yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile sis oluşur. Yatay ya da yataya yakın hareket eden ılık ve nemli bir hava kütlesinin kendisinden daha soğuk bir zemin üzerinden geçişi sırasında içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına sis denir.

2- Yükselen havanın soğumasına bağlı yoğunlaşma: Bu tip yoğunlaşma ile bulut oluşur. Bir hava kütlesinin dikey yönlü hareketi sırasında, yerden yükseldikçe içindeki su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğunlaşmasına bulut denir. Bulutların güneş ışınlarını engelleyici etkisi ile yeryüzünün aşırı ısınıp soğuması önlenir.

Sözlükte yoğuşma ne anlama gelmektedir?

Küçük bir molekülü (su) ortadan uzaklaştırarak daha iri bir molekül oluşturmak üzere iki molekülün birbirine bağlanması.

Yorumlar

Enes 27.12.2018
Bence guzel
Cevapla
Dilara 21.02.2018
Çok tşk
Cevapla
Hasan 13.02.2018
Çok süper tavsiye ederim
Cevapla
jack 06.02.2018
superman
Cevapla
Melek 26.12.2017
Süper yaaaa
Cevapla
Gygumu8jı9 06.02.2017
Bok gibi desem yalan olur XD GÜZEL
Cevapla
Misafirim 27.01.2017
Slm yoğuşma ile donmanın ortak özellikleri
Cevapla
Ömer 18.12.2016
Güzel be
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç