YLSY nedir?

YLSY, "Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme" ifadesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Her yıl yaklaşık 1500 öğrenci bu sayede yurt dışında eğitim alama şansını yakalamaktadır.

YLSY’ye Kimler Başvurabilir?

Bu burstan eğitim fakültesi mezunu, mühendislik fakültesi mezunu, iletişim fakültesi mezunu gibi bir çok braştan mezun olan adaylar yararlanabilir. Her yıl açıklanan kılvuzda kimlerin başvuruda bulunabileceği net bir biçimde ilan edilir.

Yurt dışına gönderilecek adayların seçimi ile ilgili başvuru ve kontenjanlara yerleştirme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılır.

YLSY Başvuru Şartları

(YLSY başvuru şartları her sene klavuzda güncellenebilir ama genel itibari ile aşağıdaki gibidir.)

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Başvuru tarihi bitimine kadar tercih edeceği programın ait olduğu alanda, en az dört yıllık fakülte / yüksekokul veya yüksek lisans mezunu olmak (Yurt dışında bir üniversiteden mezun olanlardan denklik belgesi istenecektir.),

c) Güncel ales puanına sahip olmak (en son yapılan 6 ALES sınavından birine girmek) tercih edebileceği programın aday kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,

d) Uygun yaş şartlarını taşımak. Her sene klavuzda güncellenir. genellikle bayanlar için 28- erkekler için 26 yaş şartı aranır. Bu yaş dilimlerini yüksek lisans ve askerlik gibi faktörler etkiler.

e) Yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,

f)  Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya ertelettirebilecek durumda bulunmak, 1111 sayılı Askerlik Kanunu uyarınca askerlik yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere aynı seviyede ikinci bir öğrenim izni verilememesi nedeni ile yüksek lisans (tezsiz yüksek lisans dahil) öğrenimini tamamlamış olanlara ancak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olmaları kaydıyla ikinci bir yüksek lisans izni verilebilecektir.),

g) Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye elverişli olmak (Normal iletişim kurabilme-konuşabilme gücüne, eğitim-öğretimini aksatmayacak düzeyde görme gücüne sahip olmak.) Yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenecektir.

h) Lisans veya yüksek lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.75”, “10 üzerinden 7,00", “100 üzerinden 70,00" veya daha yukarı olmak (Not sistemleri arasındaki dönüştürme kesinlikle kabul edilmeyecek ve mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas alınacaktır.).

i) Yüksek Lisans akademik not ortalamasıyla doktora öğrenimine başvuracak adaylar için mezun olduğu lisans alanında yüksek lisans yapmış olmak (Okulun da belgelemesi istenecektir.)

DİKKAT! Yukarıdaki koşullardan herhangi birini taşımadığı tespit edilen adaylar, yerleştirme işlemine alınmış, hatta bir programa yerleştirilmiş olsalar bile, bu durumdan doğabilecek hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç