YGS-6 nedir?

Öncelikle YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'dır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2010 yılından beri uygulanmaktadır. YGS - 6 ise eşit ağırlık puan türüdür. Yükseköğretime Geçiş Sınavı; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel matematik ve fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır.

Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. lisans Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir. Sınava giren adayın sınav sonuçları; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 olmak üzere 6 farklı puan olarak açıklanır.

YGS puan türleri neyi ifade eder?

YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6, şeklinde 6 farklı türde puan hesaplanır. YGS 1 ve YGS 2 sayısal puan türü, YGS 3 ve YGS 4 sözel puan türü, YGS 5 ve YGS 6 ise eşit ağırlık puan türüdür. YGS'deki puan türleri, kapsadığı testler ve puan türünün hesaplanmasında baz alınacak test yüzdeleri şöyledir:

YGS-1: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 40, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10, Fen’in ağırlıgı yüzde 30 olarak belirlenmiştir.

YGS-2: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10, Fen’in ağırlıgı yüzde 40 olarak belirlenmiştir.

YGS-3: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 40, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 30, Fen’in ağırlıgı yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

YGS-4: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 30, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 40, Fen’in ağırlıgı yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

YGS-5: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 37, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 33, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 20, Fen’in ağırlıgı yüzde 10 olarakbelirlenmiştir.

YGS-6: Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 33, Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 37, Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10, Fen’in ağırlıgı yüzde 20 olarak belirlenmiştir.

YGS puan türleriyle girilebilecek ön lisans programları

YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan bilgisayar programcılığı, bilgisayar teknolojisi, elektronik teknolojisi, harita ve kadastro,inşaat teknolojisi, makina, Meatronik, otomotiv teknolojisi;

YGS-2 ile Ağız ve diş sağlığı, anestezi, boya teknolojisi, çevre sağlığı, kağıt teknolojisi, kimya teknolojisi, maden teknolojisi;

YGS-3 ile Basın ve yayıncılık, adalet, tıbbi dokümantasyon ve Sekreterlik;

YGS-4 ile Aşçılık, büro hizmetleri ve yönetici asistanlığı, çocuk gelişimi, geleneksel el sanatları, görsel iletişim, halkla lişkiler ve tanıtım, turizm animasyonu, marka iletişimi;

YGS-5 ile Basım ve yayın teknolojileri, emlak yönetimi, ikram hizmetleri, kooperatifçilik, kuyumculuk ve takı tasarımı, mimari restorasyon, otobüs kaptanlığı, turizm ve seyahat hizmetleri;

YGS-6 ile Bankacılık ve sigortacılık, bilgi yönetimi, çay eksperliği, deniz ve liman işletmeciliği, insan kaynakları yönetimi, tapu ve kadastro, ormancılık ve orman ürünleri, pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

YGS puanları nasıl yorumlanmalıdır?

140 puan altı: Bu adaylar, eğer sınavsız geçiş hakları yoksa hiçbir şekilde tercih yapamayacaklardır. Sınav süreci bu adaylar için tamamlanmıştır.

140–179 puan arası: AÖF'de bulunan kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm programları tercih edebilirsiniz. Önlisans programlarını tercih edebilirsiniz. Meslek lisesi çıkışlıysanız, kendi alanınızın dışında kalan önlisans programlarını tercih edebilirsiniz. Özel yetenekle öğrenci alan programların bazılarına başvurabilirsiniz. (Eğitim programları 180 puan istemektedir)

180 puan: Puanlarınızdan biri bu dilimde ise; LYS'lerden istediğinize başvurabilirsiniz. YGS puanı ile öğrenci alan 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç