Web 2.0 nedir?

Web kelimesinin Türkçe karşışığı Ağ' dır. Web, internet üzerindeki servislerden birisidir (www, world wide web). İnternet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve videolardan oluşan dökümanları uzaktaki bilgisayarlara iletme işlemini yürütür. Web dökümanları internete bağlı her bilgisayardan yayımlanabilir ve görülebilir.

Web 2.0; Kullanıcılarında içerik geliştirebildiği, birbirleriyle işbirliği yapabildiği kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini destekleyen ikinci kuşak web platformudur. Web 2.0, O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar.

Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir. Basit olarak Web 2.0 anlatmamız gerekirse Web'in ilk gelişim evrelerinde web sayfaları statik sayfalardan oluşuyorlardır ziyaretçilerin bu sayfalar üzerinde sadece okuma hakkı bulunuyordu. Zamanla web teknolojilerinin gelişmesiyle sayfalar dinamik bir yapı kazanmaya başladı ve Kullanıcılar okuma hakkının yanında yazma hakkıda elde etmeye başladı.

Ve böylece kullanıcı etkileşimi ön plana çıktı. Web 2.0 teknolojisi Ajax, Xhtml, Css, Dom, Xml, Xslt, XMLHttpRequest ve JavaScript teknolojileri bilginin interaktif portallarda birleşmesini sağlar. Web 2.0 teknolojisi XML veya HTTP/JSON, SOAP'a alternatif Rest protokolü olarak karşımıza çıkıyor.

Web 2.0

Veri ve veritabanı yönetimi Web 2.0 şirketleri için uzmanlık alanı olarak benimseniyor. RSS/ATOM teknolojisi kullanıcıları sadece tek bir sayfaya değil, dinamik içerik sağlayan beslemelere erişimini sağlar. Kullanıcılar yardımcı-geliştiriciler olarak benimsenir. Ortaya çıkan ürünün gelişimi süreklidir. Web 2.0 ın bizlere kazandırdığı yeniliklerden biri de Etiket Bulutudur. Etiket Bulutu oluşturmak için bloglara, resimlere ve hatta forum lara etiketler yapıştırarak daha sonradan başka kullanıcıların bu yazılara ulaşmasını sağlamaktır.

Web 2.0 bir yazılım ve ya programlama dili değildir. Yeniliklerle düzenlenmiş bir konsepttir. Web’e yeni bir bakış amacı ile üretilmiş, bir sürü tekniğin kullanılmasını amaçlar. Şüphesiz bu yeni web programlama teknikleri nin ve geçmişten bu yana gelen tasarım bilgimizin bir ürünüdür. Web 2.0 teknikleri ile yapılan siteler daha fazla kullanıcı merkezlidir. Kullanıcının katılımı ile zengin bilgi kaynakları oluşturmak web 2.0'ın amaçları arasındadır.

Web 2.0 teknolojileri içinde genel olarak birçok farklı uygulama mevcuttur. En çok kullanılan uygulamalardan bazıları olarak Facebook, YouTube, MySpace, Linkedin, Twitter, Google uygulamaları, wikipedia, blog sayfalarını sayabiliriz.

Bir uygulamanın yada web sitesinin bu web 2.0 tanımınaa uygun olması için şu özelliklere sahip olması gerekir:

1. Yayıncıdan bağımsız kullanıcıları olması,

2. Kullanıcı kaynaklı içerik olması,

3. Kullanıcılar arasında etkileşim olması,

4. Zaman ve mekan sınırlaması olmaması.

Web 2.0 özellikleri

1. Hem yazılabilir, hem okunabilir web ifade eder.

2. Platforma kısmen bağımlıdır.

3. İçerik desteklenen her cihazda görüntülenebilir.

4. Etkileşim çok yönlü, yorum tabanlı gerçekleşir.

5. Hızlıdır.

6. Zenginleştirilmiş, etkileşimli ve dokunmatik arayüzler sunar.

7. Facebook gibi sosyal medya mecraları popüler temsilcisidir.

Web 2.0'ın içeriğini neler oluşturur?

1. Sosyal imleme siteleri,

2. Yorum siteleri,

3. Topluluk kaynaklı içerik siteleri (Sözlük vb.),

4. Bloglar,

5. Çeviri siteleri,

6. Blog toplulukları,

7. Sosyal networkler,

8. Niş networkler,

9. Müşteri servis ağları,

10. Video toplama siteleri,

11. Video yayınlama siteleri,

12. Döküman bulma siteleri,

13. Online Müzik dnleme siteleri,

14. Wiki siteler,

15. Canlı yayın siteleri

Web 2.0'ın temel yapı taşları

1. Servis yazılımları

2. Topluluklar (Kullanıcılar aktif rol oynar.)

3. Basit kullanıcı arayüzleri ve veri servisleri

Web 2.0'ın prensipleri

1. Bir platform (ortam) olarak İnternet.

2. Verilerin üstün gücü.

3. Katılım mimarisi ile ağ etkileri.

4. Açık kaynak gelişimi.

5. İçeriğin ve servis sendikasının hafif yük getiren işletme modelleri.

6. Programların benimsenme döneminin sonları.

7. Tek bir aletin üstündeki yazılımlar.

8. İlk benimsenenler tarafından kolayca alınabilmesi.

Web 2.0'ın kademeleri

O'Reilly'e göre Web 2.0'ın kademeleri şunlardır:

0. Kademe: Çevirim dışı da hizmet edebilenlerdir. Buna örnek olarak O'Reilly MapQuest ve Google Maps gibi haritalandırma programlarını göstermiştir.

1. Kademe: Programlar ise çevirim dışı da kullanılabilen ama özelliklerini çevirim içiyken kazanabilenlerdir. O'Reilly buna örnek olarak Google Docs & Spreadsheets ve iTunes'u vermiştir.

2. Kademe: Kullananlar çevirim dışı da hizmet edebilenler ancak çevirim içi avantajlarını kullananlardır. O'Reilly bu kademeye örnek olarak Flickr'ı örnek göstermiştir.

3. Kademe: Web 2.0 kullananlar, çevirim dışı iken kullanışlı olmayan sadece çevirim içiyken kullanılabilenlerdir. Bunlar : Vikipedi, eBay, Skype, Youtube, craigslist, del.icio.us, dodgeball, ve Adsense gibi sitelerdir.

Web 2.0 teknikleri

1. RIA Teknikleri (Zengin İnternet Uygulamaları); AJAX, Adobe Flash, Adobe Flex veya Silverlight

2. CSS

3. XHTML

4. Friendly URL

5. Folksonomiler

6. Mashup

7. REST ve XML gibi internet hizmeti API'leri.

8. Uygun etiketlendirme

9. Blog

10. RSS

11. İçerik yönetim sistemi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç