WDS nedir?

Kablosuz dağıtım sistemi (WDS) birden fazla kablosuz erişim noktasının birbirine bağlantısını sağlayan sistemdir.

Terimin ingilizce karşılığı WDS (Wireless Distribution System) dir. Eski adıyla Remote Installation Service (RIS) yeni adıyla windows Deployment Services, işletim sisteminin network üzerinden kurulabilmesini ve aynı zamanda hızlı bir şekilde çok sayıda makinanın kurulmasına yönelik daha basit, daha yüksek seviyede güvenli araçlar sunmaktadır.

Windows server 2008 işletim sistemindeki Windows Deployment Service rolü Remote Installation Services (RIS)’in güncelleştirilmiş ve tekrar dizayn edilmiş versiyonudur.Windows işletim sistemlerini özellikle Windows Vista ve Windows Server 2008’i zamandan tasarruf sağlayarak kurmamızı sağlamaktadır. Windows Deployement Services (WDS) rolü, RIS’in (Remote Installation Services) Windows Server Longhorn Server (Server 2008) ve Server 2003 SP2 ile birlikte yeniden tasarlanmış ve update edilmiş bir versiyonudur.

WDS hali hazırda RIS gibi 2003 server kurulumları yapmasının yanında, Windows Vista ve Longhorn işletim sistemlerini de deploy etme olanağı sağlamaktadır. Bununla birlikte WDS ile yeni bilgisayar ya da server’lara network tabanlı kurulum yapma kolaylığı sağlamaktadır. Windows Deployement Services, başlıca 3 ana bileşenden oluşmaktadır:

• Server
• Client
• Managament

Server: Bu bileşen, client bilgisayarların, network üzerinden boot etmelerini, işletim sisteminin kurulumu ve yüklenmesini sağlayan PXE (Pre-Boot Execution Environment) server ve TFTP Server’i (Trivial File Transfer Protocol) içerir. WDS, bunlara ek olarak paylaşıma açılmış bir dosyadan işletim sistemi kurulumuna da olanak sağlar. Ayrıca WDS bir multicast bileşeni, sistem kontrol bileşeni ve networking layer bileşeni de içerir.

Client: Bu bileşen, Windows PE yani Windows Pre-Installation Environment adı verilen bir grafik arayüzü çalıştırır. Bunun sayesinde kullanıcılar, yüklemek istedikleri işletim sistemi imajını seçerek kurulumu başlatabilirler.

Management: Bu bileşen, client bilgisayarlar bilgilerinin, işletim sistemi imajlarının, server yönetimini sağlayan ve yönetimini kolaylaştıran bir çok aracı içerir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç