WCF nedir?

Windows Communication Foundation (WCF), .Net framework 3.0 ile birlikte hayatımıza giren ve .Net framework ile yazdığınız uygulamaların iletişim katmanı olmayı amaç edinen bir kütüphanedir ve farklı sistemlerin birbirleri ile iletişimini sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir. WCF, RESTFUL Web servisleri yaratmak için kullanılan bir uygulamadır.

Windows Communication Foundation’ın temel amacı, aynı bilgisayar, network veya internet üzerindeki uygulamaların birbirleri ile iletişim kurabilmesini sağlamaktır. WCF programlama modeli web servislerini, .NET Remoting teknolojisini, distributed transactionları ve mesaj kuyruklarını tek bir service oriented programlama modeli altında toplar. WCF service-oriented architecture tasarım kuralları doğrultusunda tasarlanmış, servislerin consumerlar tarafından kullanılacağı, clientların birden çok servisi kullanabileceği ve servislerin birden fazla client tarafından kullanılabileceği bir distributed çalışma mimarisini desteklemektedir.

WCF'nin temel bileşenleri

Address (Adres) :
Eğer insanların/uygulamaların kullanacağı bir hizmet tanımı yapıyorsanız tabiki bu hizmetin belirli bir adresi olmalı, aynı iş yerlerinin/mağazaların olduğu gibi. Hizmetim intranet/internet üzerinde hangi adreste bulunmakta?

Binding (Bağlayıcı) :
Her bir WCF hizmetinde mutlaka yayınladığınız hizmete veri göndermek ya da hizmetten veri almak için uygulamalarca kullanılacak olan bir iletişim protokolünüz olmalıdır. Hizmetimle ne şekilde konuşulacak?

Contract (Kontrat) :
Yayınladığınız her bir WCF hizmetinde kullanıcılarınıza sunmayı tahahüt edeceğiniz bir takım fonksyonaliteler bulanacaktır. Gerçek hayatta olduğu gibi sizin ve müşterilerinizin sorumluluklarının tanımlandığı ve taraflarca üzerinde anlaşılan bir kontrat bulunmalıdır. WCF hizmetinizde tanımladığınız bir kontratla, sunduğunuz fonksiyonalitelerinizde kullanıcılardan beklediğiniz değerler ile bu değerler neticesinde kullanıcıya vermeyi tahahüt ettiğiniz sonuçları belirtebilirsiniz. Hizmetim kullanıcılara hangi fonksiyonaliteleri sunacak?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç