Vatan sevgisi nedir?

Vatan sevgisi kavramını incelemenden önce vatan ne anlama gelir onu öğrenelim. Vatan; Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak bütününe vatan denilmektedir. Vatan sevgisiyse Üzerinde doğup büyüdüğü ve hayatını geçirdiği bu topraklar için gerektiğinde hayatını feda edebilme, tüm sosyal ve ekonomik haklarından feragat edebilme duygusunu vatan sevgisi olarak tanımlayabiliriz. Vatan sevgisi, en asil, en yüce sevgilerden biridir.

Gerektiğinde vatan için savaşmakta vatan sevgisinin bir tezahürüdür. Bizler vatan uğrunda kanlarıyla destanlar yazan, şehitler ve gazilerle dolu bir milletin çocuklarıyız. Ecdadımızın bu vatan topraklarını bizlere nasıl emanet ettiğinin bilinci içerisindeyiz. Vatan, uğrunda her fedakarlığı göstereceğimiz en değerli varlığımızdır.

Türk Milleti’nin vatanına olan sevgisi ve bağlılığı tarihsel bir gerçektir ve milletimizi diğer milletler arasında üstün kılan en asil özelliklerden birisidir. Bununla birlikte her Türk, milletinin menfaatlerini kendi menfaatlerinden, milletinin geleceğini kendi geleceğinden üstün tutan bir anlayışa, derin bir millet sevgisine sahiptir.

Türklerin, diğer tüm milletlere örnek olması gereken vatan ve millet sevgisi, bize şanlı tarihimizin en önemli miraslarından birisidir. Vatan ve millet sevgisi, çok asil sevgilerdir ve Türk Milleti için kutsal değerlerdir.

Vatan sevgisiyle ilgili önemli sözler

"İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı vatan sayesinde kaimdir." (Namık Kemal)

"Vatan sevgisi ahlakta iyiliği, ahlakta iyilik de vatan sevgisini meydana getirir." (Montesquieu)

"Vatan sevgisi imandan gelir." (Hz. Muhammed)

Vatan sevgisinde ölçü ne olmalıdır?

1- Hiç bir şey ölçüsüz olmadığı gibi, Vatan sevgiside ölçüsüz olamaz.

2- Ölçü, Vatan sevgisi insanı maneviyatını zedelememeli. Vatan sevgisinin imandan olduğu unutulmamalı...

3- Ölçü, Vatan sevgisi, insanın sağlığını bozacak düzeye gelmemeli...

4- Ölçü, Vatan sevgisi toplumsal olup, bireysel hareket edilerek Vatana yarar yerine zarar verilmemeli...

5- Ölçü, Vatan sevgisi insana sevgi ve saygıyı ilke edilmeli. İnsana sevgi ve saygı olmayan Vatan sevgisi kabul edilemez.

Yorumlar

Ben 30.09.2018
Siteden herşeyi öğrendim
Cevapla
Hızır samet 30.03.2017
Çok güzel
Cevapla
zeliha 19.03.2017
Bir sürü bilgi bar burayi tercih ederim??
Cevapla
Merve 06.03.2017
Çok güzel syfa
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç