UPS (Uninterruptible Power Supply ) nedir?

UPS, elektrik enerjisi ile beslenen sistemleri hem şebekede meydana gelen veya gelebilecek çöküntüler, yükselmeler, ani değişikler, harmonikler gibi gerilim dalgalanmalarına karşı koruyan hem de enerji kesintisi sırasında enerji üreterek sistemin devamlılığını sağlayan elektronik cihazlara denir.

Akşam evinizdesiniz işinizle ilgili çok önemli bir rapor hazırlıyorsunuz raporunuz tam bitecekken elektrikler gitti yada gidip geldi diyelim bilgisayarınız kapandı, Eyvah ! Hazırladığınız dökümanıda kaydetmeyi unutmuştunuz. Bütün gece boyunca hazırladığınız döküman artık yok. İşte bu gibi durumlar için hayatınızı kurtaracak bir cihazdır "UPS". Ups, Uninterruptible Power Supply'ın kısaltılmış halidir ve Kesintisiz güç kaynağı anlamına gelmektedir.

Elektrik ile çalışan tüm cihazların bağlı olduğu şebekede meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmaları, harmonikler, kısa veya uzun süreli kesintiler v.b. durumlarda yükü bu değişimlerden koruyan ve yükün sağlıklı ve kesintisiz çalışmasını sağlayan elektronik cihazlardır.

Yukarıda verdiğimiz örnek çok basit bir örnekti. Daha gelişmiş sistemler örneğin Birden fazla Bilgisayar sunucularının bulunduğu ve çalıştığı kurumlar yada işletmeler, üretim yapan yerler yani 24 saat çalışmak zorunluluğu olan sistemler için hayati bir öneme sahiptirler.

UPS kullanmanın avantajları nelerdir?

1. İyi bir giriş regülasyonu sağlarlar. Inverter ünitesi sürekli devrede olduğu için cevap süresi gibi bir problemleri yoktur ve ani yük değişimlerine cevap çok hızlıdır.

2. Tam bir şebeke izolasyonu sağladığı için hatlardaki elektriksel gürültülerin cihazlara yansımasını engeller. Özellikle sanayi bölgelerinde şebekede çok fazla gürültü ve bozulma olduğu için On-Line UPSler önemli bir koruma sağlar.

3. Tam kesintisiz çalıştıkları için tüm elektronik cihazlara güvenle uygulanabilirler.

4. 3 fazlı çalışmalar için uygundur. (Özellikle otomasyon sistemlerinde alternatifsiz çözüm oluştururlar.)

5. Static by-pass ünitesine sahip olduğu için arıza durumunda veya aşırı yüklenme halinde kesinti yaratmadan şebeke konumuna geçebilmektedir.

UPS'ler nasıl çalışırlar?

Ups'ler 3 farklı sistemde çalışırlar. Bunlar;

Off-line sistemler: Şebekede herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, ancak kesinti anında devreye girerek yüke enerji sağlayan sistemlerdir.

On- line sistemler: Her zaman devrede olan sistemlerdir. Bu şekilde çalışan Ups'ler da inverter her zaman devrede olduğu için herhangi bir kesinti anında off-line sistemlerde görülen transfer gecikmesi meydana gelmez.

Line - Interacti ve sistemler: Çalışma sistemleri offline Ups'ler ile aynıdır, yani normal şartlar altında inverter devrede değildir, ancak enerji kesildiğinde yada Ups'nin regüle edebileceği sınırların dışına çıktığında devreye girer. Bazılarında bu işlem mikro işlemci kontrollü olarak yapılır. Günümüzde tüm line-interactive modellerde gerilimi oransal olarak kullanan otomatik voltaj regülatörü bulunmaktadır.

Ups kullanımını gerekli kılan enerji düzensizlikleri nelerdir?

1. Sıçrama (Spike)

2. Sarkma

3. Black-out

4. Brown-out

5. Gürültü

Enerji düzensizliklerine yol açan etmenler nelerdir?

Yüksek frekanslı makine kullanımına bağlı enerji sıkıntısı. Endüstriyel alanların ya da tesislerin çevresinde motor, kaynak makineleri veya makinelerin kullanılması sonucu ortaya çıkan çok yüksek ya da alçak geçiş voltajı, gürültü ve parazit. Fırtına, yıldırım ve elektrik şokları, tayfun, deprem gibi doğal afetler enerji sorunlarına yol açar.

Ups hangi alanlarda kullanılmaktadır?

1. Bilgisayarlar ve bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinde.

2. Bilgisayar destekli üretim / ambalajlama tezgahlarında.

3. Tıbbi elektronik cihazlar, hastanelerde.

4. Hava alanı aydınlatmasında.

5. Hava trafik kontrol merkezlerinde.

6. Askeri radar sistemlerinde.

7. Haberleşme ve yayın kuruluşlarında.

8. Asansörlerde.

9. Elektronik kapılarda.

10. Barkod cihazlarında.

11. Yazar kasalarda.

12. Fotoğraf baskı cihazlarında.

13. CNC Tezgahlarında.

14. Elektronik terazilerde.

15. Acil durum aydınlatma sistemlerinde.

16. Isıtma cihazlarında.

17. Soğutma cihazlarında.

Ups'lerin özellikleri nelerdir?

1. Gerçek On-Line tasarım.

2. Mikroişlemci kontrollü tam güvenilirlik.

3. Giriş güç faktörü düzeltme (PFC) ile enerji verimliliği.

4. Uzun yedekleme süresi.

5. Şebeke yokken çalıştırılabilme özelliği (cold start).

6. Standart rs232 arabirimi ve akıllı izleme yazılımı.

7. Açılışta otomatik test özelliği.

8. Aşırı gerilim ve frekans dalgalanması koruması.

9. Yük ve akü kapasitesi göstergesi.

10. kısa devre ve aşırı yük koruması.

11. Gelişmiş koruma fonksiyonları.

12. Standart snmp desteği, SNMP kartı(opsiyonel).

13. Uluslararası ve yerel standartlara uygunluk.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç