Upnp nedir?

Evrensel Tak ve Kullan (UPnP), ağ oluşturma cihazları arasındaki iletişimi arttırmak için İnternet ve Web protokollerinden yararlanan bir ağ özelliğidir. Başka bir deyişle, UPnP varken kullanıcı bir cihazı (yazıcı gibi) ağa bağladığında, cihaz bir TCP/IP adresi alarak kendi kendini yapılandırır ve varlığını ve bulunabilirliğini ağa bağlı diğer ağ cihazlarına bildirmek için internet yardımlı metin iletim protokolü (HTTP) tabanlı bir protokol kullanır.

UPnP’nin kullanımı

UPnP ağında aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir:

1. Adresleme
2. Cihaz Bulma
3. Cihaz Özelliklerini Öğrenme
4. Denetim
5. Bilgilendirme
6. Sunum

UPnP'nin yararları nedir?

UPnP'nin asıl amacının ev ağları, yakınlık ağları ve küçük bina ağları, ağ üzerindeki herhangi bir kontrol cihazının komutu ile harhangi iki cihaz arasında veri iletimini sağlamak olduğu biraz şüphelidir. Bu özünde son derece önemlidir, UPnP kullanımı sayesinde son kullanıcılar, önceden kurulum yapmak için fazladan iş yapmadan, daha fazla ağ bant genişliği eklemek üzere sanal bir beceri kazanırlar.

upnp

Veri iletişimi için bu teknolojinin avantajlarından yararlanılması sadece kullanıcının hayal gücü ile sınırlıdır. UPnP ve fazladan birkaç cihaz ile, bir kullanıcı bir termostatı kontrol edebilir, duvar saatlerini ayarlayabilir ve hatta kameralar ve UPnP kullanılan TV aracılığıyla ev veya bina güvenlik aktivitelerini izleyebilir. Ayrıca UPnP, herhangi bir işletim sistemi, programlama dili veya fiziki bir ara cihazdan bağımsızdır. Bu durum, bir cihazın bir ağdan, arkasında herhangi bir artık veya istenmeyen durum bırakmadan, sorunsuz, otomatik ve etkin bir biçimde ayrılabilmesi nedeniyle de önemlidir.

Son olarak UPnP, İnternet başarısından çeşitli noktaların öğrenilmesi ve önemli komponentlerinin aynı dili kullanarak birlikte çalışabilmesini sağlamak amacıyla kulanıcılarından yararlanan, kendin kendine yeterli bir öğrenim aracıdır. Bunun anlamı, standart Cihaz Kontrol Protokollerinin (DCP'ler) oluşturulmasında birden fazla üreticinin işbirliği ile birlikte kullanıldığında, IP, TCP, UDP, HTTP ve xml gibi tüm kablolu protokoller arasında işbirliği kurmuş olmasıdır. Aynı şekilde, UPnP, XML'de açıklayıcı bir dil kullanır ve bu dili HTTP üzerinden iletir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç