Ubuntu nedir?

Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta ve kodlarını değiştirip geliştirebilmekte özgür olduğu yazılımlardan oluşur.

Bunların çoğunluğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır. Ubuntu önceki yıllara nazaran hem ciddi gelişmeler sağlamış hemde ciddi düzeyde kullanıcı potansiyeli artmıştır. Ubuntu'nun bu gelişmeleri sağlamasında ve bilininirliğinin artmasında internet kullanımın artması gerçeğide yadsınamaz. Ubuntu, Debian kökenli linux türevi bir işletim sistemidir. Canonical Ltd'nin sponsorluğunda geliştirilmektedir.

Ubuntu Güney Afrika'lı girişimci Mark Shuttleworth'e ait Canonical Ltd.'nin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Canonical, Ubuntu'yu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunmakta, teknik destek isteyen kuruluşlara destek hizmeti vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Canonical Ubuntu'yu açık kaynak kodlu ve özgür yazılım olarak sunduğu için, dünya çapında bu işletim sistemini kullanan ve geliştiren gönüllü kullanıcıları sayesinde, tüm bir işletim sistemini tek başına geliştirmek zorunda kalmaz.

Tüm Linux katkıcılarının yaptığı geliştirmeler, onu temel alan Ubuntu'yu da doğrudan geliştirir. Ubuntu, Canonical Ltd. ve Mark Shuttleworth tarafından finanse edilmektedir. Mark Shuttleworth, 8 Temmuz 2005'te, Ubuntu'nun uzun vadede geleceğinin korunması ve gelişiminin sürdürülebilmesi için Ubuntu Vakfı'nı kurmuştur ve başlangıç fonu olarak 10 milyon dolarlık bir bağışında bulunmuştur.

Ubuntu'nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek, Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler için ise 18 ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.

Canonical; Ubuntu, Ubuntu Server, Ubuntu TV ve Ubuntu Phone dışında ubuntu-benzeri Kubuntu, Edubuntu sürümlerini desteklemekte ayrıca Xubuntu, Ubuntu Studio ve Mythbuntu türevlerinin de gelişimine katkı sunmaktadır. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" demektir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.

Neden ubuntu kullanmalısınız?

1. Kurulumunun kolay olması

2. Kullanımının kolay olması

3. Düzenli sürüm güncellemelerinin yapılması

4. Ücretsiz olması.

5. Açık kaynaklı olması

6. Geniş donanım sürücü desteği

7. Hızlı çalışması.

8. Çok sayıda açık kaynaklı yazılım ile birlikte gelmesi.

9. Görsellik

Ubuntu'nun sistem gereksinimleri nelerdir?

Masaüstü için Minimum sistem gereksinimleri aşağadaki gibidir:

1. 700 mhz x86 işlemci

2. 256 MB bellek (RAM)

3. 4 GB disk alanı

4. 1024x768 çözünürlüğü destekleyen bir ekran kartı

Ubuntu'nun türevleri nelerdir?

1. Kubuntu

2. Edubuntu

3. Ubuntu server Edition

4. Xubuntu

5. Gobuntu

6. Ubuntu Studio

7. Mythbuntu

Ubuntu masaüstü görünümü

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) masaüstü görünümü

Dış bağlantılar

web sayfası" href="http://www.ubuntu.com/">Ubuntu resmi web sayfası

Ubuntu indirme sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç