Transseksüel nedir?

Doğuştan kadın ya da erkek cinsiyetine sahip olan ancak kendini doğuştan gelen biyolojik cinsiyet sınıfına dahil hissetmeyen bireylere transseksüel bireyler denir.

Bu bireyler biyolojik cinsiyet kimliklerini benimseyemez ve kendilerini karşı cins gibi hissederek karşı cinsin özelliklerini benimserler. Doğuştan sahip oldukları kimliği benimseyemedikleri için stres yaşarlar ve rahatsızlık duyarlar.

Transseksüellik hastalık değildir. Transseksüel bireylerin büyük kısmı tıbbi yardım (hormon tedavisi, cinsiyet değiştirme terapisi) aracılığıyla cinsiyet geçişi yapar. Böylelikle kendilerini bulundukları bedende daha mutlu ve memnun hissederler.

Bir bireyin transseksüel sayılması için cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmesine gerek yoktur. Transseksüellik tercih ya da yönelim değildir ve doğuştan gelen bir durumdur. Kişinin bu durumu engellemesi mümkün değildir.

Kişinin vücudu ile beyni aynı cinsiyet özelliklerini taşımaz ve bu durumda kişi kendini karşı cins gibi hissedebilir. Bu durumun beyindeki hormonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Transseksüel sözlük anlamı

(sıfat) Hormon tedavisi görüp ameliyat olarak cinsiyet değiştiren.

Trans kadın ve trans erkek kavramları

Biyolojik açıdan erkek olarak doğan ancak kendini kadın gibi hisseden ve kadın cinsel kimliğini taşıyan bireylere trans kadın denir. Cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirsin ya da geçirmesin, bu durumu yaşayan bireyler için trans kadın ifadesi kullanılabilir.

Biyolojik açıdan kadın olarak doğan ancak kendini erkek gibi hisseden ve erkek cinsel kimliğini taşıyan bireylere trans erkek denir. Cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirsin ya da geçirmesin, bu durumu yaşayan bireyler için trans erkek ifadesi kullanılabilir.

Bu bireyler heteroseksüel olmak zorunda değildir, cinsel yönelimleri çeşitlilik gösterebilir. Transseksüel bireyler eşcinsellik, biseksüellik, panseksüellik, aseksüellik vb. gibi cinsel yönelimlere sahip olabilir.

Trans erkek (kadından erkeğe)'lere yapılan cerrahi müdahaleler

1. Mastektomi (ameliyatla göğüsün alınması)

2. Histerektomi ve Adenektomi (Rahmin ve Salgı veya Lenf bezinin alınması)

3. Üreme Organlarına Yapılan Operasyonlar

4. Metoido Estetiği

5. Ön kol Estetiği

6. Abdominal Estetik

7. Sırt kası operasyonu

Trans kadın (Erkekten – Kadına)'lara yapılan cerrahi müdahaleler

1. Cinsel organa yapılan operasyonlar

2. Ses tonu için yapılan ameliyatlar

3. Adem elmasının (gırtlak çıkıntısı) küçültülmesi

4. Yüz estetiği

Türkiye'de dünyada transseksüellik

Ülkemizde ilk kez 1988 yılında transseksüel bireylere, cinsiyet değiştirdikleri takdirde mahkemeye başvurarak yeni cinsiyetlerine uygun kimlik alabilme hakkı tanınmıştır.

2002 yılında bu yasada yapılan bir değişiklikle 18 yaşından büyük, bekar ve transseksüel olduğunu beyan eden bireylerin sağlık raporu ile mahkemeye başvurup cinsiyet değişikliği talebinde bulunabileceği belirtilmiştir. Bireyin talebi kabul olduğu takdirde birey eğer cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirirse yeni cinsiyetine uygun bir kimlik oluşturulur ve sisteme yeni cinsiyetiyle kaydedilir.

Her ne kadar cinsiyet değiştirme ameliyatları ülkemizde yasal olsa da transseksüel bireyler toplumca hoş karşılanmamaktadır. İnsanlar transseksüel bireylere önyargı ile yaklaşmakta ve transseksüel bireyler ne yazık ki ayrımcılığa maruz kalmaktadır.

Dünyada ise Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İsveç ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesi ve bazı diğer ülkelerde transseksüel bireylere resmi evraklarda ve kimliklerinde cinsiyetlerini ve isimlerini hissettikleri cinse uygun olarak değiştirme izni verilmiştir. Modern toplumların çoğunda cinsiyet değiştirme ameliyatları yasaldır.

Kaynaklar:

https://www.britannica.com/topic/transsexualism

https://en.wikipedia.org/wiki/Transsexual

www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç