Teknoloji tasarım nedir?

Teknoloji Tasarım; Temel bilimler ile ve uygulamalı bilimlerin verilerin yaratıcı süreçler içersinde üretime dönüştürülmesini, kullanılımını ve toplumsal etkilerinin çözümlenmesini kapsayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır.

Teknoloji nedir?

Teknoloji; İnsan hayatının yaşam kalitesini artırmak amacıyla yaratıcılık ve zekanın; bilim, sanat, mühendislik, ekonomi ve sosyal çalışmayla oluşturulan bir bireşimidir. Herhangi bir şeyi daha iyi, daha hızlı, daha kolay, daha ekonomik ve daha verimli yapma girişimi olarak tanımlanmaktadır.

Peki ya Tasarım nedir?

Tasarım aslında bir kurgudur, zihinmizde canlandırdığımızı kağıda çizme yada gerçekleştirme eylemimiz olarak bilinmektedir.

Teknoloji tasarım hakkında

Teknoloji Tasarım, teknolojinin zihninde canlandırılan biçimidir. Bu tanımlamada zihinsel süreçlerin kullanımı ön plana çıkmaktır. Farklılıkları bulma, hayal kurma, sorgulama, yaratıcı düşünme, eleştirilsel düşünme, akıl yürütme gibi üst düzey zihinsel süreçlerin tasarım yapmada önemli bir yeri vardır.

Teknoloji ve tasarım ürün geliştirme sürecine yönelik olduğundan ve insan hayatını doğrudan etkilediğinden birlikte ele alınmalıdır. Teknoloji ve tasarım birbirini doğrudan etkileyen kavramlardır. İkisi arasındaki ilişki özne ile nesne arasındaki ilişki gibidir. Bu ilişkide öncelikli zihinsel süreç olarak yaratıcılık, karşımıza çıkmaktadır.

Teknoloji ve tasarım ilişkisinin geliştirilmesi bireyin yaratıcılık düzeyinin geliştirilmesi ile mümkün olabilir. Yaratıcılığın geliştirilebilmesi dış uyarılara açık ve alıcı olmakla birlikte duygu, istek, hayal gücü ve iç tepkilerinin de bilincinde olmasını gerektirmektedir.

Yorumlar

Emine Ece 22.09.2018
Ödevime çok yardımcı oldu siteye teşekkürler:)
Cevapla
Ronaldo 27.03.2018
Teşekkürler
Cevapla
Furkan 23.10.2017
Sınavıma yardımcı oldun teşekkürler :)
Cevapla
Ahmet 02.10.2017
Çok sagol
Cevapla
Yılın İneği Olma Yolunda İlerleyen Amaçsız Öğrenci 28.09.2017
Ödevime Yardımcı Oldu Teşekkürler...O
Cevapla
Uvuweve Onyetwewe Ugwbubem Osas 28.09.2017
Teşekkürler Ahbap
Cevapla
İsimsiz 26.09.2017
çok teşekkürler çok yardımcı oldun ödevime
Cevapla
Fırat 13.02.2017
Abi kısa olması iyi
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç