Tegv nedir?

Vakıf; Bir kişinin, belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yarar­lanması için malını ya da parasını ya da mülkünü bağışlaya­rak oluşturmuş olduğu kuruluştur.

Tegv; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı anlamına gelen kelimenin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Temel eğitime destek vermek amacıyla kurulan vakfın merkezi İstanbul'dadır. Genel başkanı Oktay Özinci'dir.

Tegv amacını şöyle açıklıyor; "İlköğretim çağı çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmak ve uygulamaktır."

Tegv, Bakanlar Kurulu tarafından vergi muafiyeti tanınan vakıflardandır. İlk Eğitim Parkı, İstanbul'un Fatih ilçesinde 20 Nisan 1996 günü açılışı gerçekleştirilen Çukurbostan Eğitim Parkı; ilk öğrenim birimleri ise; İstanbul Beykoz, Yeniköy ve Zeyrek Öğrenim Birimleri'dir. 1996'dan itibaren maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlamaktadır.

İstanbul dışında yapılan ilk Eğitim Parkı, "Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı"dır.

Tegv kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Tegv, Suna Kıraç, bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile 23 Ocak 1995 tarihinde kurulmuştur.

Tegv'in kuruluş amacı nedir?

Tegv'in kuruluş amacı devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmaktır.

Tegv'in varoluş nedeni

Tegv'in varoluş nedeni, Türkiye'nin yarınlarında aydınlık yüzler görmenin ön koşulu, bugün çocuklarımızı en iyi şekilde eğitebilmektir.

Tegv'in önem verdiği temel değerler

1. Bağımsızlık

2. Misyon Odaklılık

3. Adalet, Eşitlik, Hoşgörü ve Saygı

4. Güvenilirlik

5. İşbirliği ve Dayanışma

6. Haklar ve Sorumluluklar

7. Yenilikçilik

Tegv gelirlerini nereden elde eder?

1. Gönüllü bağışçılarının bağışlarından,

2. Paylaşım sertifikası,

3. Özel gün kartları,

4. Nikah ürünleri,

5. Bileklik, Anahtarlık, Kalem, Bez Çanta vb. gibi ürün satışlarından elde eder.

Tegv vakfının çalışmaları

1. 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin ardından "Hayat Mahalleleri Projesini" yaşama geçirilmiş ve Marmara Bölgesi'nde toplam 6 Hayat Mahallesi kurulmuştur.

2. 2000 yılı sonunda "Öğrenim Birimleri" ülke çapında yaygınlaşarak sayıları 49'a ulaşmıştır.

3. İlk Gezici Öğrenim Birimi "Ateş Böceği" de 2000 yılında park ve birimlerin bulunmadığı bölgelerde çocuklara eğitim desteği vermek üzere Anadolu yollarına çıkmıştır.

4. 2001 yılında; Eğitim Gönüllüleri kamuoyu nezdinde tanınırlığını artıracak iki büyük etkinlik gerçekleştirmiştir: 23 Nisan 2001 tarihinde bir televizyon kanalında üç gün süren "Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası" ile bağışçı ve gönüllü sayısı arttırılmış; hemen arkasından Haziran 2001 tarihinde gerçekleşen futbolcu Mehmet Özdilek'in jübilesi ve jübile gelirinin vakfa bağışlanması ile tüm Türkiye'de vakfın bilinirliği sağlanmıştır.

5. 2001 yılı sonunda öğrenim birimleri sayısı 63'e ve gezici öğrenim birimi sayısı 5'e ulaşmıştır.

6. 2002 yılında Samsun ve Diyarbakır'la birlikte Eğitim Parkları sayısı 8'e, Öğrenim Birimlerimizin sayısı 64'e ve Gezici Öğrenim Birimleri sayısı ise 13'e ulaşmıştır.

7. 2003 yılında 12 Eğitim Parkı, 58 Öğrenim Birimi ve 17 Ateş Böceği ile ülkenin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olmuştur.

8. 2006 yılında faaliyetlerini yaygınlaştırmak, yerel talepleri karşılamak ve Tegv etkinlik noktasının bulunmadığı yerlerde ulaşamadığı çocuklara da eğitim desteği verebilmek amacıyla “İl Temsilciliği” uygulamasını başlatmıştır.

9. 2011 yılında 10 Eğitim Parkı, 52 Öğrenim Birimi, 3 İl Temsilciliği ve 21 Ateş Böceği ile 36 ilde faaliyetlerini sürdürmüştür.

10. 2012 yılında 10 Eğitim Parkı, 54 Öğrenim Birimi, 3 İl Temsilciliği ve 21 Ateş Böceği ile 38 ilde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Dış bağlantılar

Teg Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç