Tecrit nedir?

Tecrit en sık kullanılan ve görülen anlamıyla "Bir insanın dış dünyadan koparılarak kendi haline bırakılması olayıdır." İlişkide bulunduğu topluluktan çıkarmak, sosyal ekonomik ve kültürel olarak yalnızlığa terk etme hali olarakta bilinmektedir.

Hasta ayrımı ( Tecrit ) nedir?

Hasta ayrımı yada diğer adıyla tecrit ; Bulaşıcı hastalığı olan kişinin önemli bir özelliği, çevresine mikrop yaymasıdır. Bu mikroplar, evdeki sağlam kişilerin de hastalanmasına neden olabilir. Ailedeki diğer bireyleri korumak için hastanın evdeki sağlam kişilerle ilişkisinin kesilmesi­ne tecrit ya da hastanın ayırımı adı verilir.

Hapishanelerde tecrit ne anlama gelmektedir?

Hapishanelerde hapishane kurallarına uymayan mahkumlara tecrit cezaları verilebilmektedir. Hapishanelerde mahkumlara verilen bu tecrit cezası toplumu ikiye bölmüş bir kısım bunun normal bir ceza olduğunu diğer kısım ise bunun bir insalık suçu olduğunu düşünmektedir.

Tecritin, insanın kişiliğine verdiği zararları tecriti yaşayandan başka kimse bilememektedir. Tecrit'in insanların hayatında ömürleri boyunca üstesinden gelemiyecekleri psikolojik, ruhsal ve bedensel sorunlara yol açmaktadır.

F tipinde 16 yıl yatan Tomax Carrera Juarros tecrit'i şöyle anlatıyor;

'İnsanların 15 gün tecritte kalarak konuşmayı nasıl unuttuklarını, daha doğrusu konuşmadıklarını gördüm. Dünyadan ve hayattan koparılmışsın, ama hala varolduğunu biliyorsun. Biliyorsun ki hala bir sesin var, ama senden alınmış istesen de sesin çıkmıyor…''

Tecrit kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

"İnsanların 15 gün tecritte kalarak konuşmayı nasıl unuttuklarını, daha doğrusu konuşmadıklarını gördüm." (Tomax Carrera Juarros)

Sözlük'te tecrit ne anlama gelmektedir?

1- Ayırma, ayrı bir tarafta tutma.

2- Soyutlama

3- Yalıtım

4- Mahkumu cezasını tek başına çekmesi için diğer hükümlülerden ayırma.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç