Tcp nedir?

Bağlantılı (Connection-oriented) ve güvenilir bir iletişim sağlar. Buradaki bağlantı mantıksal bir bağlantıdır: İki bilgisayarın iletişim kuralları için anlaşmaları demektir. TCP’ye uygun olarak gönderilen paketler için bir onay mesajı beklenir. Belli bir süre içerisinde onay mesajı gelmezse paket yeniden gönderilir. Bu da iletimin güvenli olması anlamına gelir.

İnternet Protokolü(İP)paket adı verilen bilgi gruplarının değişimi üzerine kurulmuştur. Paketler başlık ve gövdeyi ihtiva eden bir dizi bytettır.Başlık paketlerin nereye gideceğini tanımlar,internette paketlerin paketlerin geçtiği yönlendiriciler paketin hedefine varabilmesi için başlığa bakarak yönlendirme yapar.Gövde ise uygulama verilerini içerir.
Normal olmayan bir yığılma durumunda IP protokolü paketleri reddeder.Çünkü iki ardışık paketin internet üzerinde farklı yollardan hedefe ulaşırsa sıralamaları yanlış olur.

TCP protokolünün yazılım kütüphaneleri IP protokolünü kullanarak uygulamalara,basit arayüz sağlar,uygulamaların çoğu temel paket yapılarını gizler,düzensiz paketleri yeniden düzenler,ağ yığılmalarını önler,daha önceden reddedilmiş olan paketleri tekrar gönderir.
Bu yüzden TCP çoğu uygulama yazımını ciddi oranda basitleştirmiştir.

Bağlantı kurulumu
a bilgisayarı B bilgisayarına TCP yoluyla bağlanmak istediğinde şu yol izlenir:
A bilgisayarı B bilgisayarına TCP SYNchronize mesajı yollar.B bilgisayarı A bilgisayarının isteğini aldığına dair bir TCP SYN+ACKnowledgement mesajı yollar.A bilgisayarı B bilgisayarına TCP ACK mesajı yollar.B bilgisayarı bir ACK "TCP connection is ESTABLISHED" mesajı alır.

Veri iletişimi bitince bilgisayarlardan herhangi biri diğerine TCP kapatma mesajı yollar. Diğer bilgisayar, kapatmayı teyit etme pakedi ve kapatma isteği yollar. Son olarak, ilk bilgisayar da kapatma teyidini yollar ve bağlantı kapatılmış olur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç