Tavaf nedir?

kabe sol tarafımızda kalacak şekilde, Hacer-i Esved-in bulunduğu hizadan başlayıp, belirli dualar okuyarak Kabe’nin etrafını yedi kere dolaşmaya tavaf denir. Kabe’nin etrafında her bir dönüşe de şavt denir. Tavafın tamamlanması için yedi şavt yapmak gerekmektedir.

Nasıl yapılır?

Önce farz, vacip, nafile tavaflardan hangisi yapılacaksa ona niyet edilir. Her tavafın yapılışı aynıdır. Fark, sadece farz, vacip ve sünnet oluşundadır. Bu bakımdan niyette, yapılacak tavafın çeşidi belirtilir. Tavafa niyetten sonra, doğruca Hacerü’l- Esved’in bulunduğu yere gidilir. Mümkün olduğu takdirde başkasına eziyet vermeksizin eller Hacerü’l-Esved üzerine konur ve öpülür.

Yaklaşıp öpmek mümkün olmadığı takdirde, yalnız el sürülür, bu da mümkün olmazsa Hacerü’l-Esved’e karşı durulup ellerin içi ona doğru gelmek üzere eller kaldırılır ve tekbir, tahmid ve salavat getirilir. Daha sonra el içleri öpülerek yüzlere sürülür. Bu fiile istilam denir. Sevab bakımından istilam ile Hacerü’l-Esved’i öpmek arasında bir fark yoktur. İstilamda şu dua okunur:

tavaf

Bismillahi Allahü ekber, Allahümme imanen bike ve tasdikan bi-kitabike ve vefaen biahdike ve’t-tibaan li-sünneti nebiyyike sallallahü aleyhi ve sellem. “Allah’ın adıyla.. Allah büyüktür. Allahım! Sana iman ederek kitabını tasdik, ahdine vefa ve Peygamberinin sünnetine uyarak bu işi yapıyorum.” Bundan sonra Kabe sol tarafa alınarak etrafında dönülmeye başlanır. Hacerü’l-Esved’den başlanıp yine Hacerü’l-Esved’e gelinen her dönüşe bir şavt denir. Bir tavaf, 7 şavttan ibarettir.

Sonunda sa'y yapılacak tavafın ilk üç şavtında erkekler sağ omuzlarını açarak canlı ve çalımlı bir şekilde yürürler. Omuzu açmaya " ıztıba", canlı çalımlı yürümeye de " remel" denir. Iztıba ve remel sünnettir ve sadece sonunda sa'y yapılacak tavaflarda yapılır. Tavaf, Hatim’in arkasından yapılır. Aslen Kabe’den olup sonra dışarıda bırakılan ve yarım ay şeklinde çevrelenen yere Hatim denir.

Bu kısım Kabe’den sayıldığı için, tavaf bunun dışından yapılmaktadır. Kabe’nin 4 köşesi vardır ki bunlara rükün denir. Hacerü’l-Esved’in bulunduğu rükünden sonra sağdan sola doğru sırası ile Rükn-i Iraki, Rükn-i Şami ve Rükn-i Yemani gelir. Rükn-i Yemani istilam edilir, ancak diğer iki rükün istilam edilmez.

Hacerü’l-Esved’e her uğrandıkça mümkünse öpülür veya el sürülür. Mümkün değilse istilam yapılır. Sonra tekrar tavafa devam edilir. Kabe etrafında 7 dönüş (7 şavt) tamamlanınca, Hacerü’l-Esved istilam edilerek tavaf tamam edilmiş olur. Bundan sonra yer bulunduğu takdirde Makam-ı İbrahim’de, yer bulunamazsa Mescid-i Haram’ın münasip bir yerinde iki rekat tavaf namazı kılınır. Bu namaz vaciptir. Birinci rekatta Fatiha’dan sonra Kafirun, ikinci rekatta ise İhlas sureleri okunur..

Bu namaz da, kerahet vakitlerinde kılınmaz. Bu bakımdan ikindiden sonra tavaf eden kimse akşam namazını bekler. Tavaf namazını akşam namazından sonra kılar. Tavaf namazını bitirdikten sonra, Kabe-i Muazzama’ya yönelerek ayakta ihlas ve samimiyetle dualar edilir. Sonra dua edilerek zemzem içilir.

Sözlükte "tavaf" ne demek?

1. Bir şeyin çevresini dolaşma ya da kutsal bir yeri ziyaret etme.
2. İslam dininde hac zamanında kabe'nin çevresini dolaşma.

Tavaf kelimesinin ingilizcesi

circumambulation (of the Kaaba, etc.)
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç