Tam burslu nedir?

Tam burs, üniversiteye göre değişmekle birlikte çeşitli giderleri kapsayan ödemelerin tamamının üniversite tarafından karşılanmasıdır.

Üniversiteyi kazanmak ne kadar önemliyse, farklı şehirde okul hayatınızı devam ettirebilmek için yol parası, yemek parası, yurt parası, harç parası gibi önemli ihtiyaçlarınızı karşılayabilmekte o kadar önemlidir. Burslu kavramı Türkiye içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. Bu tanımdanda anlayabileceğiniz üzere burs öğrenciye karşılıksız aylık verilen bir paradır.

Tam burslu bir öğrencinin hangi giderleri üniversite tarafından karşılanır?

1. Eğitim - Öğretim ücreti.

2. Masraflarına katkı olarak 10 ay süreyle aylık burs desteği. (Süre üniversiteden üniversiteye değişir.)

3. Öğrencilerin yurtlarda barınma ve yemek ihtiyacının sağlanması

4. Yaz okulu ücretleri gibi giderler üniversite tarafından karşılanmaktadır. (Üniversiteden üniversiteye değişir.)

5. Kitap ücretleri üniversite tarafından karşılanmaktadır. (Üniversiteden üniversiteye değişir.)

Not: Tam bursta alınan aylık burs desteği süresi, kitap ücretleri ve yaz okulu ücretleri gibi bazı giderlerin karşılanması maddeleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Tam burslu olmanın şartları nelerdir?

Tam burslu olabilmenin şartı Yüksek öğrenime geçiş sınavı olan Lys sınavından iyi bir derece alarak, tercih klavuzunda belirtilen Tam burslu bir bölüme başvuru yaparak o üniversite ve o bölüme yerleşebilmektir..

Tam burs hakkı ne zaman kaybedilir?

Tam burs hakkınızı okuldaki başarınız etkiler şöyleki belirli bir not ortalamasının(Üniversiteden üniversite değişir) altına düşen öğrencilerin ilk olarak burs'u tam burs kapsamından %50 burs'a düşerken, daha kötü not ortalamalarında burs tamamen kesilebilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç