Talk nedir?

Bir çeşit pudradır. Daha çok deri hastalıklarında kullanılır. Hidratlı magmezyum silikattan ibaret olan talkın hekimlikte kullanılan çeşidinin içine biraz da boraks katılır. Talktan temizlik işlerinde, madeni eşyayı parlatmakta da faydalanılır. Bileşimi Mg 3 Si 4 O 10 (OH) 2 , sertliği 1, (Mohs sertlik derecesinin en yumuşak standart minerali) özgül ağırlığı 2,82 olup, kristal sistemi monokliniktir. Başlıca, yaprağımsı ve pullu kütle halinde bulunur. Talk sedef pırıltılıdır.

Ele yağlı bir hal verir ve eli boyar. Aleve tutulursa yanmaz, parlar ve sertliği yükselir. Talk serpantin gibi olivin ve başka magnezyumlu minerallerin değişmesinden meydana gelir. Saf halde çok yumuşak olması, talk pudrası ve yüz pudrası olarak kullanılmasını sağlamıştır. Ancak, pekçok talk, ateşe dayanıklı olması ısı ve elektriği kötü iletmesi sebebiyle, seramik sanayiinde ve tavan kaplamasında kullanılır.

Kauçuk, boya ve kağıt sanayiinde dolgu maddesi olarak da istifade edilir. Talk taşının saf olmayan şekli steatit veya sabun taşıdır. Sabun taşı, laboratuvarlarda aside dayanıklı tezgah üstü kaplaması, lavabo yapımında kullanılır. Talk, metamorfik bir taş olup, bileşimi serpantine benzer. Genellikle soluk yeşildir, beyaz veya gri de olabilir. Bünyede demir mevcutsa kırmızımsı veya kahverengimsi olabilir. Genellikle dağlık bölgelerde bulunur. En çok ABD ve Japonya’da rastlanır.

Sözlükte "talk" ne demek?

1. 2,7, sertliği 1 olan, hidratlı doğal mağnezyum.

Talk kelimesinin ingilizcesi

n. conversation; speech, lecture; meeting; rumor; manner of talking
v. communicate with spoken words, converse, speak; gossip, spread rumors; chitchat; lecture; reveal secret information
n. talc, talcum, magnesium silicate powder used for both the treatment of skin rashes and medically as well; talcum powder, type of smooth white powder
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç