Takva nedir?

İslamiyet' e göre sevgi, namaz, zekat, af edici, sabır, oruç, muhsin olma, ahde vefa, adalet ve dürüstlük ve ilim gibi kavramları uygulayan bir yaşam tarzıdır.

Böylece takva özelliklerine kavuşulabilir. Kur’an-ı Kerim, insanlar için yegane üstünlük ölçüsü olarak takvayı göstermektedir. Takva, İslami literatürde iyi insan ve iyi Müslüman olmanın en önemli göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yüce yaratıcıya karşı sorumluluk duyarak, her türlü günahlardan kendini korumanın niyet ve gayreti içinde olmadır.

Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için, O’nun himayesine girerek emirlerine sımsıkı sarılmak ve yasaklarından da sakınmaktır. Korunmak istenilen günahlar nelerdir? Bunların başında takvanın zıddı olan şirk yani Allah’a ortak koşma ile küfür, yani örtme manasına gelen Allah’ı inkar etme nankörlüğü ve imansızlık gelir. Kur’an; nefsin kötü sıfatlarından zulüm, bozgunculuk, kibir, yalancılık, her türlü azgınlık, hainlik, israf vs.’den de korunulması gerektiğini belirtmektedir.

Takvanın ilk şartı ; insanın yaratıcısına karşı minnet ve şükran borcunu fark edip, kul olduğunu sezme bilincine ermesidir. Takva sahipleri, Allah’ın Rasulünü örnek alarak ibadeti ve insanlara hizmeti “Muhammedi Şefkat” anlayışıyla yaparlar. Böyle bir gayret içinde olan mü’minler, nefsini kötü sıfatlardan arındırarak kazandığı ilahi ahlak ile kemale erer ve takva sahibi kul olma mutluluğuna erişirler. Kurtuluşa erenler onlardır, cennet onlar için hazırlanmıştır. Takva sahipleri, Kur’an’a göre Cenab-ı Hakkın sevdiği kullarının başında gelmektedirler.

İnsana dünyada ve ahirette zarar veren her şey, kötü ahlaktan meydana gelmektedir. Yani, zararların, kötülüklerin başı, kötü huylu olmaktır. Kötülüklerden sakınmaya Takva denir. Takva, ibadetlerin en kıymetlisidir. Çünkü birşeyi tezyin etmek, süslemek için, önce pislikleri, kötülükleri yok etmek lazımdır. Bunun için, günahlardan temizlenmedikçe, taatların, ibadetlerin faydası olmaz. Hiçbirine sevap verilmez. Kötülüklerin en kötüsü, küfürdür.

Kafirin hiçbir iyiliği, hayratı, hasenatı, ahirette faydalı olmaz. imanı olmayanın hiçbir iyiliğine sevap verilmez. Bütün iyiliklerin temeli takvadır. Her şeyden önce, takva sahibi olmaya çalışmak, Allahü tealanın emridir. Ayrıca herkesin birbirine takva sahibi olmalarını emir ve nasihat etmeleri de emr olunmuştur. Dünyada rahata, huzura kavuşmak, sevişmek, kardeşçe yaşayabilmek, ahirette de, sonsuz azaptan kurtularak, ebedi nimetlere, saadetlere kavuşmak, ancak takva ile nasip olur.

Allahü tealanın, imandan sonra en çok sevdiği, razı olduğu şey takvadır. Bunun için Hucurat suresi 13. ayetinde mealen; “Allahü tealanın yanında en iyiniz, en yükseğiniz O'ndan en çok korkanınızdır.” buyuruldu. Allahü tealadan korkmak demek, O'nun emirlerinin hepsini yerine getirmek ve yasak ettiği şeylerden de kaçınmak demektir. Yalnız başına; “Ben, Allahü tealadan korkuyorum!” demek takva değildir. Yalan söylemek olur. Takva sahibi olanlara “Mütteki” denir. Vera ve zühd de, Allah'tan korkmanın meyveleridir.

Sözlükte "takva" ne demek?

Günahtan sakınma, züht.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç