Tahakkuk nedir?

Gerçekleşme, yerine gelme anlamı taşımaktdır.

Tahakkuk kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

"Resmen bir şey tahakkuk etmediyse de, köylüler, fikirlerinde sabit kaldılar."

Ek tahakkuk nedir?

Gümrük vergisi ve resimlerinin eksik alınması durumunda, gümrük mevzuatı uyarınca alımın gerçekleştiği tarihten itibaren üç yıl içinde dışalımı yapan kişilerin ödemesi gereken tutar.

Verginin tahakkuk'u ne anlama gelmektedir?

Tarh ve tebliğ edilen verginin ödenmesi gereken safhaya gelmesidir. Kısaca vergi borcunun kesinleşmesidir. Tahakkuk, tahsilden önce gelen ve vergi alacaklısı olan kamu birimlerinin bu alacağını hak edişe bağlayan bir işlem veya aşamadır. Ancak tahakkuk, verginin tahsile hazır hale gelmesi, yani kesinleşmesi demek değildir. Verginin kesinleşmesi için, tahakkuk aşamasında mükelleflerin bu vergi borcuna itiraz etmemeleri, vergiyi kabul etmeleri lazımdır.

Tahakkuk fişi nedir?

Vergi kanunlarına göre beyan üzerinden alınan vergilerin tarh ve tahakkuk ettirildiği belge./p>

Sözlükte tahakkuk ne anlama gelmektedir?

1- Bir şeyin doğruluğunun meydana çıkması.

2- Gerçekleşmek.

3- delil ile isbat edilmek.

4- Sabit ve hakikat olduğu aşikar olmak.

Tahakkuk ne demek? (Ekonomi)

(Realization, tax assessment) Arapça’dan geçme, gerçekleşme anlamında. 1. Verginin, tarh edilmesinden sonra tahsil edilebilir duruma gelmesi. Dolaylı vergilerde tarh ile tahakkuk aynı anda gerçekleşir. Dolaysız vergilerde ise ikisi arasında uzunca bir zaman vardır. Tahakkuk olayı, verginin kesinleşmesinden farklıdır. Verginin kesinleşmesi, mükellefin tebliğ edilen vergiyi kabul etmesi, itiraz süresinin geçirilmesi ya da itiraz makamlarınca verginin onaylanması durumlarında ortaya çıkar. 2. Bir alacağın veya borcun ödenebilecek duruma gelmesi, bir parasal alacak hakkının doğması.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç