Taş devri nedir?

İlk insanlardan ve taştan yapılma aletlerin kullanımına başlanılmasından bronzun kullanımına başlanılmasına kadar olan tarih öncesi döneme taş devri denir. Bu çağın başlangıcı yaklaşık olarak 3,3 milyon yıl öncesine denk gelir. Bronz çağına geçilmesiyle bu dönem son bulmuştur.

Taş devri kaç dönemden oluşur? Bu dönemlerin özellikleri nelerdir?

Taş devri kendi arasında üç döneme ayrılır:

Eski Taş Devri(Paleolitik): İlk insandan yani yaklaşık 3,3 yıl öncesinden buz devrine yani milattan önce yaklaşık 10 bin yılına kadar olan süreçtir. Bu çağ aynı zaman en uzun kültürel çağ olarak kabul edilmektedir.

Bu dönemde insanlar mağara ve ağaç kovuklarında yaşamış, taştan, ağaçtan ve kemikten aletler oluşturmaya başlamış, hayvancılık ve toplayıcılıkla besin ihtiyaçlarını karşılamıştır. Göçebe bir hayat sürülmüştür. Bu dönemde insanlar ayrıca mağara duvarlarına çeşitli resimler yapmıştır.

Orta Taş Devri(Mezolitik): Buz devrinin sonlarından tarımın başlamasına kadar olan süreçtir. Bu dönemde buzullar erimeye başlamıştır ve tarımın gelişebilmesi için uygun ortam oluşmuştur. Geliştirilen aletler sayesinde avcılık ve toplayıcılıkta da ilerleme kaydedilmiştir. Artan bitki çeşitleri insanlara daha çok yemek imkanı sunmuştur.

Köpekler bu dönemde evcilleştirilmeye başlanmıştır. İnsanlar daha çok nehir ve göl kenarlarına doğru yerleşmiş ve balıkçılık artmıştır. Ateş ilk kez bu döneminde sonunda keşfedilmiştir. Ateşin bulunmasıyla aydınlatma, yemek pişirme, vahşi hayvanlardan korunma ve ısınma gibi kolaylıklar sağlanmıştır.

taş devri

Yeni Taş ya da diğer adıyla Cilalı Taş Devri(Neolitik): Bu dönemde insanlar yerleşik hayata geçmiş, ilk evler inşa edilmeye başlanmıştır. Duvarlar ve kuleler inşa edilmiştir. Tarım geliştiği için göçebelik bırakılmıştır. Arpa, buğday, mısır gibi bitkiler yetiştirilmiştir. Yemek toplayıcılığından çok yemek üreticiliği başlamış, insanlar yemek stokları oluşturmuştur.

Toprak pişirilip kaplar oluşturulmuştur. Hayvanlar evcilleştirilip hayvanlardan yararlanılmıştır. Dokumacılık bitki lifleri sayesinde başlamış ve ilk kıyafetler ortaya çıkmıştır. Taşlar cilalanmış ve şekillendirilmiştir, böylelikle günlük kullanıma uygun küçük aletler yapılmaya başlanmıştır.

Bu devrin ne zaman başladığı tam olarak bilinmemektedir çünkü dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda başlamıştır ancak tahmini olarak milattan önce 10 bin yılına yakın bir tarih olduğu düşünülmektedir.

Kaynaklar:

https://www.britannica.com/event/Stone-Age

https://www.ancient.eu/Stone_Age/

https://www.britannica.com/event/Neolithic-Period

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç