Svo nedir?

Svo, Serebro Vaskuler olay kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Svo bilinen adıyla felç inmesi hastalığıdır. Beyin damarlarının beklenmedik bir anda tıkanması veya kanaması sonucunda meydana gelen, kısmı veya tam felç olarak tanımlanabilir.

İnme (stroke) olarak da adlandırılan bu klinik tablo, rehabilitasyona en sık başvurulan nedenlerden biridir. Beynin kontrlateral hemisferini besleyen arterlerden birinin yırtılması veya tıkanması sonucu ortaya çıkan nöromuskuler fonksiyon bozukluğudur. Tek tarafta kol ve bacakta karakteristik özellikleri olan paralizi görülür. Bir hastalık değil açığa çıkan residüel bozukluklar tablosudur. Beyine giden kan damarlarında oluşan patolojik değişiklikler, travma veya serebro vasküler bazı hastalıklar, bu nörolojik tabloya sebep olabilir. Her yaşta ortaya çıkabilir, 40 yaşından önce görülmesi enderdir. Yaşam süresi uzadıkça Svo ‘lu hasta sayısı artmaktadır.

Svo belirtileri nelerdir?

Serebrovasküler hastalık belirtileri beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Bu belirtilerden önce uyarıcı belirtiler olabilir. Bunlar birkaç saat süren gelip geçici baş dönmeleri, görme kayıpları, konuşma bozuklukları, hafıza problemleri, vücudun bir yarısında oluşan uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı durumları beyin kan akımında geçici azalmalar nedeniyle oluşabilir.

Bu durumda yapılan incelemelerde serebrovasküler sistemde hastalık düşünülürse hasta ikinci bir atağı önlemek için koruyucu tedaviye alınabilir. Hastalık belirtileri aynen gelip geçici belirtilerde olduğu gibi bilinç bozuklukları (hastanın sorulanlara cevap verememesi, etrafındakileri tanıyamaması, bulunduğu yeri bilememesi, uykuya eğilim göstermesi gibi.), konuşma bozuklukları (sorulanlara cevap verememesi veya sorulanları anlayamaması), görme kayıpları (özellikle bir tarafı görememe şeklinde) vücudun bir tarafında duyu kaybı veya güç kaybı, denge kaybı şeklinde ortaya çıkabilir ve birkaç saatte duraklayabildiği gibi ilerleme de gösterebilir. Bu belirtilere zaman zaman bulantı kusma, başağrısı, ajitasyon eşlik edebilir.

Svo risk faktörleri nelerdir?

1- Yaş,

2- Transient İskemik Atak (TIA,)

3- Hipertansiyon, obezite, sedanter yaşam,

4- Diabetus Mellitus,

5- Kardiak Anomaliler, Ateroskleroz,

6- Hiperlipidemi,

7- Sigara, kahve,

8- östrojen içeren ilaçlar,

9- Herediter Faktörler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç