Strafor nedir?

Strafor; Ham petrolün yağ kısmından haddelenerek elde edilen, plastikler sınıfında bulunan, köpük haldeki kapalı gözenekli, genelde beyaz renkli bir termoplastik sentetik malzemedir. Genellikle ısı ve yalıtım sistemlerinde kullanılır. Paketlemede ise özellikle elektronik ve beyaz eşya, ya da cam, seramik vb. değerli araçları korumayı sağlar. Kullan at plastik bardak,çatal,kaşık v.b gereçlerinın üretiminde de yaygın olarak kullanılır.

Otomotiv yedek parçaları ve dekoraktif malzemeler üretiminde önemli yer kaplamaktadır. İki tuğla duvar arasında, çatı arasında ve gerektiğinde iç duvarlarda yalıtım sağlamak amacıyla kullanılan bir malzeme türüdür. Ayrıca Vitrin uygulamaları, Alışveriş merkezi süslemeleri, Fuar standları, İç ve dış mekan tabela, kutu harf ve logo uygulamaları, Sahne ve toplantı dekorları gibi alanlardada kullanılmaktadır.

Pentan nedir?

Genleşmiş Sert Köpük ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kulanılan gazın adı "Pentan" dır.

Straforun özellikleri

1. Çok ekonomik bir malzemedir.

2. Çok hafif bir malzeme olmasına karşın çok yüksek dirence sahiptir.

3. Zamanla yalıtım özelliğini yitirmez.

4. Su emme özelliği çok düşüktür.

5. darbe emici özelliğe sahiptir.

6. Zehirli gazlar içermez, çevre dostudur.

7. Bakteri üremesine karşı dirençlidir.

8. Yangına dayanımı yüksektir.

9. Zamana dayalı olarak çürümez.

10. İstenilen şekilde kesilebilir.

11. Üzerine boya ve baskı yapılabilir.

Straforun üstünlükleri

Strafor diğer seçeneklere göre çok daha ekonomik, gösterişli, nakliyesi kolay, işlenebilirliği fazla, montajı kolay ve çok pratiktir. Tekrar kullanım olanağı sunar. İstenmeyen kazalara karşı son derece güvenlidir.

Strafor kelimesinin ingilizce karşılığı nedir?

Strafor Kelimesinin İngilizce Karşılığı "Styrophor" dur.

Yorumlar

ecopor 24.02.2016
Strafor ülkemiz ilk olarak 1967 yılında İstanbul Kağıthanede soğutma sektörüne hitap eden bir firma tarafından üretilmeye başlandı.İlk zamanlar soguk hava depoları ve endüstriyel buz dolaplarında kullanılmaya başlandı.sonrasında ambalaj ve 2000 li yıllarla birlikte inşaat sektöründa kullanımı hız kazandı.Aynı yıllarda strafor üreten tesisler hızla açılmaya başladı 2000 yılından önce piyasada 8-10 firma varken şimdi ise agırlıklı marmara bölgesinde olmak üzere 70 yakın eps üreticisi firma vardır.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç