Steteskop nedir?

Steteskop, tıbbi bir cihazdır. Genelde doktor ve hemşirelerin ellerinde görmeye alışık olduğumuz cihaz, hem tek başına hem detansiyon aletleriyle kullanılabilmektedir. Doktorlar Steteskopla vücut içinde oluşan sesleri dinleyebilmektedirler.

Steteskop kaç bölümden oluşur?

Steteskop 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

1- Diyafram

2- Elastik bir boru şeklinde tüp

3- Kulaklık

Bazı steteskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan steteskop, bir nevi mekanik yükselticidir.

Steteskop ile vücuttaki hangi sesler dinlenilebilmektedir?

1- Kalbin atışı

2- Akciğerlerin çıkardığı sesler

3- Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler

4- Nabız

5- Ayrıca Kan basıncını ölçmek içinde kullanılmaktadır.

Oskültasyon nedir?

Steteskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Steteskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

Steteskop çeşitleri nelerdir?

1- Mekanik steteskoplar

2- Elektronik steteskoplar

Elektronik steteskoplar nasıl çalışır?

Elektronik steteskop, sesi öncelikle bir dönüştürücü yardımıyla elektriksel bir niceliğe dönüştürür. Havanın titreşimini elektrik işaretlere dönüştüren basınç algılayıcıları kullanılarak vücuttaki sesler elektronik ortama aktarılır. Bu iş için mikrofonlar kullanılır. Kullanılan mikrofonların yalıtılmış olmaları gerekir, çünkü ortamdaki sesler vücuttan gelen sese eklenerek çıktıyı bozar.

Mikrofonla gerilime dönüştürülen ses çok zayıf ve gürültülüdür. Çeşitli filtre ve yükselteç devreleriyle iyileştirilen işaret (sinyal) daha sonra çıktı (ses, görüntü, teşhis sonuçları vs.) olarak sunulmak için örneksel (analog) veya sayısal (dijital) bir sisteme aktarılır. Sayısal verinin işlenmesi daha kolay olduğu için elektronik steteskoplar genelde sayısal olarak tasarlanır. İyileştirilmiş işaret önce örneksel-sayısal çeviriciyle sayısal değerlere dönüştürülür ve daha sonra da bir işlemci tarafından işlenerek çıktı halini alır.

İşaret çözümlemesinde sayısal işaret işleyicilerden (İng. Digital Signal Processor) yararlanılması çıktının kalitesini artırır. Sayısal işaret işleyici yardımı ile veriler üzerinde filtreleme-yorumlama vs. her türlü işlem kolayca yapılabilmektedir.

Elektronik steteskop kim tarafından hangi yıl geliştirilmiştir?

Elektronik steteskop 1961'de Amplivex tarafından geliştirilmiştir.

Steteskop markaları nelerdir?

Littmann, Erka, Maxima, Microlife, Riester, Rossmax, steteskop markalarına verilebilecek örneklerdendir.

Yorumlar

Ibrahim 05.05.2017
Çok güzel projeden 100 aldım
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç