SS ne demek?

İngilizce'de "Screen Shot" ifadesinin kısaltılmış oalarak kullanımıdır. Türkçe'ye ekran görüntüsü olarak çevirilebilir. Genellikle oyun ya da benzeri uygulamalar, anlatımlar için kullanıcılar tarafından çekilir

Screen Shot, Ekran görüntünüzün fotoğrafının çekilmesi olayıdır. Bunu yapmak için klavyenizdeki "Print Screen" tuşu ile ekran görüntünüzü belleğe kopyalayıp, Paint programını ya da bherhangi bir bit-eşlem programını açıp Ctrl+V'ye basarak ya da menüden yapıştır'ı seçerek resmi kopyalayabilir ve sonrasında kaydederek kullanabilirsiniz.

Eğer "Alt" tuşuna basılı tutup "Print Screen" tuşuna basarsanız, tüm ekran görüntüsünü değil sadece aktif olan pencerenin görüntüsünü kopyalamış olursunuz.

Iphone'da nasıl screen shot alınır?

Öncelikle Iphone'un ön yüzündeki Home tuşuna basılı olarak tutuyoruz, sonrasında tepedeki güç açma/kapama tuşuna bir kez basıp bırakıyoruz. Ekran görüntüsünü Fotoğraflar kısmına kaydediyor.

Nazi Almanyası'nda SS

Asıl adı Schutzstaffel, olan dilimizde koruma timi anlamına gelen, önceleri Hitler'in kişisel muhafızlığını yapmak üzere kurulan birliklerdir. İlk kurulduğunda, polis görevi yapan silahlı parti militanlarından oluşuyordu.

Toplama kampları kurulup, Heinrich Himmler tarafından bunların yönetiminden SS sorumlu tutulunca iki ana gruba ayrıldı.

Waffen SS: Silahlı SS örgütüydü, bu örgüt artık askeri bir yapı almıştı. Ordu teşkilastından geçmiş subaylar tarafından yönetiliyordu. 1942 yılından sonra askerlik yükümlüsü gençler de burada görev yapmaya başladığı için “parti muhafızı” vasfını kaybetti, normal birliklerden bir farkı kalmadı.

Allgemeine SS:
Genel SS bu örgüt bir çeşit polis görevi yaptı. SS’lerin soykırım suçu işledikleri iddia edilen bölümü Allgemeine SS’tir. Her iki bölüme de yabancı personel alındı. Önce Alman asıllılardan veya Alman ulusuna akraba uluslardan SS tümenleri oluşturulurken sonraları çeşitli uluslardan toplam 38 SS tümeni oluşturuldu. Allgemeine SS birlikleri de bir süre sonra tank, top ve zırhlı araç gibi ağır silahlarla silahlandırılıp yeni tümenler oluşturuldu. Bu birliklere yabancılar ve eski mahkumlar da alındı. Gönüllülerden ve Avrupa'nın her yanından zorla görevlendirilenlerden oluşan birlikleriyle, savaşın sonlarına doğru sayıları yaklaşık 900.000'i buluyordu. SS'e bağlı askerlerin en önemli özellikleri Onurun Sadakatindir ilkesinden sapmaksızın Führer'e kesin boyun eğmeleri ve bağlılıklarıydı.

Ek açıklamalar:

1. Heinrich Himmler, Nazi Almanyası'nda SS lideri ve Nazi ideoloğudur.
2. Führer, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi Partisi) lideri Adolf Hitler in "lider" anlamına gelen ünvanıdır. Biraz daha genişletilirse Almanca'da "şef", "yol gösterici", "önder" ve "hakim" anlamlarına da gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç