Spiritüel ne demek?

Fransızcadan dilimize gelen bu sözcüğün anlamı "ruhsal, tinsel, manevi" demektir. Spirit yani ruh kelimesinden türemiştir.

Spiritüalizm ile esasen bir ilgisi bulunmamaktadır. Spiritüel kelimesi yalnızca bir sıfattır ve ruhsal anlamına gelir.

Ancak iç dünyasında huzuru yakalamış, kendisiyle barışık, olumlu bakış açısına sahip kişiler ya da ruhsal konularla uğraşan kimseler için de zaman zaman bu tabir kullanılmaktadır.

Spiritüel kelimesinin sözlük anlamı

1. Tinsel, ruhsal

2. Manevi

Spiritüel kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Spiritüel yönden oldukça dengeli bir insandır.

2. İkisinin arasında spiritüel bir bağ vardı.

3. Spiritüel olaylara kendini çok kaptırmış.

Spiritüalizm nedir?

Kelime anlamı ruhçuluktur, tinselcilik de denmektedir. Ruhun maddeden ayrı bir cevher olarak varlığını kabul eden bütün mezhep, öğreti, akım, yol ve inanç sistemlerini kapsayan genel addır.

Fakat farklı kullanımları sonucu anlamı çeşitli esnemelere de uğramıştır. Mesela kimileri için spiritüalizm, insanın kendisini tanıma yoludur ve bu yolda maddi-manevi bir farklılaşma söz konusu değildir.

Spiritüalizm öte dünyacılık olarak da tanımlanır. Ölülerin ruhlarının olduğu ve insanlarla iletişime geçebildiğini savunan fizikötesi akıma da spiritüalizm denir.

Bu inanca göre ruhlar yaşayanlardan daha ileridir, ruhlar dünyasında gelişmeye devam ederler ve dünyaya dair ahlaki ve etik konular hakkında yararlı bilgiler sunabilirler.

Spiritüel kelimesinin İngilizcesi

1. spiritual

Kaynak:

www.tdk.gov.tr

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç