SPI nedir?

SPI, Serial Peripheral Interface, dilimize Seri Çevresel Arayüz olarak çevrilmektedir. İsminden de anlaşıldığı üzere SPI bir seri haberleşme protokolüdür. SPI haberleşme protokolünü, Motorola firması kendi mikro denetleyicileri için geliştirmiş, sonrasında ise bir standart olarak benimsenerek diğer mikro denetleyici üreten firmalar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

SPI haberleşme protokolünde cihazlar arasında Master-Slave ilişkisi vardır. Master cihaz slave cihazları yönetmek ve onlara işlemler yaptırmak ile yükümlüdür. Slave cihaz ise master cihazdan gelen bilgilere göre işlem yapmak ile yükümlüdür.

Bir Master cihaza birden çok Slave cihaz bağlanabilir. Ama aynı anda slave cihazlardan sadece bir tanesi aktif olarak Master cihaz ile bilgi alışverişi gerçekleştirir. Aynı anda veri alıp gönderebilen (senkron haberleşme) sistemlere full duplex sistemler denir.

SPI protokolü de full duplex bir haberleşme protokolüdür.Yani Master mikro denetleyici spi haberleşmesini başlattığı anda hem bilgi gönderir, hem de bilgi alır. Aynı durum Slave mikro denetleyici için de geçerlidir.

SPI birimi genel özellikleri neleridr?

Çift yönlü, senkron haberleşme (İki veya tek hat üzerinden).
Master ve Slave konfigürasyonu.
8 adet SPI frekans seçimi.
Maksimum 10MHZ hızlı haberleşme.
Donanımsal veya yazılımsal slave seçimi.
Programlanabilir saat darbesi faz ve polaritesi.
Güvenli haberleşme için donanımsal CRC birimi.
SPI birimi genel olarak bu özelliklere sahiptir.

SPI nasıl çalışır?

SPI için tam olarak nasıl çalıştığı ile ilgili resmi bir kaynak olmadığı için, kullanılan cihazların datasheet bilgilerinden faydalanılmalıdır. Burada en önemli iki nokta izin verilen maksimum saat hızı ve verinin aktarımında dikkate alınan faz geçişleridir.

Verinin, saat sinyanin hangi geçişinde okunması gerektiği ile ilgili de resmi bildiri bulunmamasına karşın, pratikte 4 ayrı çalışma modu tanımlanmıştır. Bu modlar aşağıdaki gibidir;

Mode 0: Haberleşme başlamadan önce ve haberleşme yok iken saat sinyali "low" seviyededir. Data, saat darbesinin düşen kenarında "değiştirilir (yazılır)" ve yükselen kenarında "okunur".

Mode 1: Haberleşme başlamadan önce ve haberleşme yok iken saat sinyali "low" seviyededir. Data, saat darbesinin yükselen kenarında "değiştirilir (yazılır)" ve düşen kenarında "okunur".

Mode 2: Haberleşme başlamadan önce ve haberleşme yok iken saat sinyali "high" seviyededir. Data, saat darbesinin yükselen kenarında "değiştirilir (yazılır)" ve düşen kenarında "okunur".

Mode 3: Haberleşme başlamadan önce ve haberleşme yok iken saat sinyali "high" seviyededir. Data, saat darbesinin düşen kenarında "değiştirilir (yazılır)" ve yükselen kenarında "okunur".

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç