Source Code nedir?

Source Code kavramı Türkçe'de "Kaynak Kodu" anlamına gelmektedir. Source Code; Herhangi bir yazılımın işlenip makina diline çevrilmeden önce insanların okuyup üzerinde çalışabildiği programlama diliyle ya da Assemblyle yazılmış halinin bir IDE'de açılabilen ya da derlenebilen çalışabilir kaynak kod dosyalarının tümüne verilen isimdir.

Bir programın Source Code'u, çoğunlukla kaynak kodunu yazarak bir bilgisayar tarafından yapılacak eylemleri belirtmek, çalışmalarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Source Code çoğu bilgisayar tarafından anlaşılabilen düşük düzeyli makine koduna bir derleyici program ile dönüştürülür. Çoğu bilgisayar uygulamaları çalıştırılabilir dosyaları içeren bir biçimde dağıtılır, ancak kaynak kodları dağıtılmaz. Bir programın source code'unun nasıl dağıtılacağı programcı tarafından belirlenir.

Source Code'un yararı nedir?

1. Bir programcının programın nasıl ve hangi yöntemle yazıldığını öğrenmesini sağlar.

2. Bir programcının programlama yaparken hangi yolları izlemesi gerektiğini öğretir.

3. Bir programcının Source Code üzerinde eklemeler yaparak o programın gelişmesine katkıda bulunabilir.

4. Bir kullanıcının programının anlamasına yardımcı olacaktır.

Source Code türleri

1. Açık Source Code (Open Source)

2. Kapalı Source Code

Açık Source Code

Yazılımın kaynak kodları herkes tarafından görülebiliyor, değiştirilebiliyorsa buna Açık Source Code denir. Open Source yazılımların kodları herkese açıktır ve herkes tarafından geliştirilebilir. Böylece sürekli gelişir.

Kapalı Source Code

Yazılımın kaynak kodlarının herkes tarafından görülemediği, yazılımın kaynak kodlarının şifrelenerek koruma altına alındığı türe Kapalı Source Code denir.

Source Code yönetimi nedir?

Source Code yönetimi genelde birden fazla kişinin projeyi geliştirmesi sırasında geliştiriciler arasında koordinasyonun sağlanabilmesi ve yapılan degişikliklerin kayıt altında tutulması amacıyla kullanılır.

Source Code örneği

Source Code


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç