Sls nedir?

SLS’nin açılımı sodium lauryl sulfate‘dir. Bir çok şampuan, diş macunu, deterjan, yer ve araba sabunları, banyo köpükleri, traş kremler, ağız yıkama solusyonları, nemlendiricer, çözülebilir aspirinler ve pestisidlerde kullanılan ucuz bir etken maddedir.

Sodium lauryl sulfate aynı ürünlerin birçoğunda görülen bir kuzeni vardır: sodium laureth sulfate (SLES). Petrol etilene çevrilir, sonra etilenoxid formuna oksijen eklenir. SLS ile birleştiğinde çözelti SLES olur. SLES  aynı zamanda SLS’den daha yumuşak olduğu düşünülen bir köpürten maddedir.

Ve bazen “SLS olmayan” ürünlerde, onun yerine ammonium lauryl sulfate (ALS) görebilirsiniz. ALS, aynı zamanda SLS veya SLES’den daha yumuşak olduğuna inanılan ucuz bir köpürtücü maddedir.

Zararları;
- Çocuklarda göz gelişimini engeller,
- Derinin zarar görmesine yol açar,
- Kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verir (bu maddeyi internette ilk okuduğumda, yıllardır rahatsız eden telefon sapığınızın kimliğini öğrendikten sonra sizi kaplayan o hafif çocuksu hafif hayvansı bir içgüdüyle kurduğunuz intikam planları gibi ben de düşündüm bir an, yıllardır süren -3 yıl- bu yıkımın tüm sorumluluğunu onun üzerine atmak istedim, hatta planım da basitti; onu kötüleyen bir yazı yazacaktım ama vicdanım elvermedi:) not: bu yazıyı intikam duygusundan tamamiyle arındığıma emin olduktan sonra yazdım)
- Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç