Sintigrafi nedir?

Nükleer tıpta kullanılan ve vücuda radyoaktif madde vererek, maddenin belli organlarda ya da dokularda izlediği yolun gama kameraları aracılığıyla iki boyutlu görüntüsünün kaydedilmesi işlemidir.

Bu işlem bazı organ ve dokulardaki bozuklukları teşhis etmek için uygulanır. Sintigrafi kelimesi Latince “kıvılcım, belirti” anlamlarına gelen “scintilla” kelimesiyle Yunanca “yazmak, kaydetmek” anlamlarına gelen “graphia” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Radyoaktif madde vücuda kan yoluyla verilir ve bu madde kan yoluyla vücutta çeşitli organ ve dokulara ulaşır. Bu organ ve dokulara ulaşan radyoaktif madde birtakım elektromanyetik radyasyon atışları oluşturur.

Bu atışlar gama kameraları tarafından saptanır ve maddenin gezindiği organların ve dokuların iki boyutlu görüntüsü çıkarılmış olur.

Genellikle madde enjekte edildikten birkaç dakika sonra radyoaktif sinyaller kaydedilmeye başlanır. Ancak bazı durumlarda sintigrafinin çekilmesi daha çok zaman alır. İşlemin uzunluğu sintigrafinin türüne göre değişiklik gösterir.

Sintigrafi işleminde hasta dikey, yatay ya da oturur pozisyonda olur. İşlem tamamlandıktan sonra kayıtlar bilgisayar tarafından analiz edilir ve teşhis konur.

Sintigrafi Neden Çekilir?

Sintigrafi vücuttaki bazı rahatsızlıkların ve bozuklukların tespit edilmesi için çekilir. Pek çok organ ve dokunun sintigrafisini çekmek mümkündür.

Genellikle tiroid bezi, akciğer, karaciğer-dalak, safra kesesi, kemik, böbrek ve kalp sintigrafileri çekilir. Bu organlardaki gizli enfeksiyonlar sintigrafi ile belirlenebilir.

Safra kesesi sintigrafisi ile safra kesesi taşları, tümörler, safra kesesi tıkanmaları vb. rahatsızlıklar saptanabilir. Yaklaşık 60-90 dakika kadar sürer.

Akciğer sintigrafisi akciğer tümörleri, akciğer ambolisi gibi rahatsızlıkların teşhisinde kullanılır. Aynı zamanda akciğer naklinde, akciğer ameliyatlarından önce de sintigrafi uygulanabilir. 30-45 dakika kadar sürer.

Kemik sintigrafisi aracılığıyla kemik kırılmaları, yaralanmalar, tümörler ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklar saptanabilir. 20-40 dakika kadar sürer.

Kalp sintigrafisinde ise talyum maddesi vücuda enjekte edilerek kalpteki ölü ya da kansız kalmış dokular ile koroner arter hastalığı gibi hastalıklar saptanır. Yaklaşık dört saat kadar sürer.

Tiroid sintigrafisi ile tiroid bezlerindeki bozukluklar, tiroid nodülleri vb gibi hastalıklar saptanır. Yaklaşık 20 dakika sürer.

Böbrek sintigrafisinin dinamik ve statik böbrek sintigrafisi adında iki türü vardır. Bu sintigrafiler böbrek yetmezliği, rental organ nakli takibi ve böbrek ameliyatları öncesi gibi durumlarda kullanılır. Yaklaşık 20-40 dakika sürerler.

Karaciğer-dalak sintigrafisi ise bu organlarda görülen tümör, kist, abse gibi bozuklukların saptanmasında kullanılır. 20-30 dakika sürebilir.

Sintigrafinin yan etkileri nelerdir? Sintigrafi zararlı mıdır?

Sintigrafi işlemi uygulanırken radyoaktif madde kullanıldığından hastalar bu işlemin çok zararlı olduğunu düşünürler. Ancak vücuda enjekte edilen maddenin dozu o kadar küçüktür ki sintigrafi genellikle akciğer filmi çektirmekten daha zararsız bir işlemdir.

Bu yüzden hastalarda yan etkiler çok nadir görülür. Bu radyoaktif maddeler böbrekler aracılığıyla vücuttan kısa sürede atılır. Genel olarak sintigrafiden sonra alerji vakası saptanmamıştır.

Sözlükte "sintigrafi" ne demek?

Gama ışınları yayan radyoaktif bir izotopun organizma içindeki yolunu izlemek temeline dayanan tanı yöntemi.

Kaynaklar:

http://www.radiologicum-munich.com/nuclear-medicine/process

https://en.wikipedia.org/wiki/Scintigraphy

https://www.merriam-webster.com/dictionary/scintigraphy

www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç