Sinopsis nedir?

Sinopsis, özet demektir. Film senaryosunun ilk aşaması olan, öykünün en kısa haliyle anlatıldığı metindir.

Sinopsis bir filmin birkaç cümle anlatımı biçiminde olduğu gibi, daha uzun da olabilir. Fakat prensip, en temel aşamalarının fazla ayrıntıya girilmeden anlatılmasıdır. Çünkü daha ayrıntılı senaryo geliştirilirken yazılan tretmana bırakılır. Ayrıca teknik olarak, filmin özet öyküsünü okuyacak kişinin, film hakkında bir ön fikir edinmesini sağlayacağı için yazımında dikkatli olunması gereken bir metindir, eksiklik ya da fazlalık bulunmamalıdır.

Sinopsis sözcüğü kökensel olarak bir bakışta okunabilen demektir. olayın ve kişilerin 1-3 sayfalık bir özeti anlamında kullanılır. bu özette diyaloglar yer almaz. Sinopsis, bir film senaryosunun ilk aşamasıdır, filmde neyin anlatılacağını dile getiren metindir. Birkaç sayfa içinde filmin konusunu özetler. Ayrıca tamamlanmamış bir filmin izleyiciye tanıtımında ve reklamında bu özet kullanılır, filmi pazarlayan taslaktır.

Sinopsis, geniş zaman anlatımını kullanarak senaryoda olup biten olayları ana hatlarıyla belirtir. Bir diğer işlevi, kişileri senaryo okuma zahmetinden kurtarmasıdır. Senarist için sinopsis hazırlamanın avantajı, filmde ele alacağı olayları karşısında yazılı olarak görmesi ve bir kontrol olanağına kavuşmasıdır. Bir cümleyle anlattığı yapı işliyor mu, öykünün eksikleri var mı gibi sorular sinopsis aracılığıyla ortaya çıkarılır.

sinopsis

Sinopsiste olayların geçtigi yer ve zaman, genel durumun bir betimlenişi, ana karakterler, filme ivme kazandıran sorunsal ya da çatışma konusu, çatışmayı ilerleten ya da şiddetlendiren temel bunalım ve krizler, bütün bunların ilerlediği doruk nokta ve çatışmanın çözülme biçimi yer alır. Sinopsis yazarken mutlaka geniş zaman kipi kullanılır.

Geniş zaman’dan başka zaman kipleri; -di’li geçmiş ya da -miş’li geçmiş zaman kipleri kullanılmaz. Sinopsis teknik bir yazı türüdür. Bir öyküleme türü değildir. Yani sinopsis yazarken anlatım imkanlarından faydalanamazsınız. Yazı diline has sanatlar kullanılmaz. Bir rapor yazar gibi senaryoda anlatmak istediğiniz öyküyü rapor eden iki sayfalık yazıdır.

Okuyucusu, sinopsisi mesleki bir ilgiyle okuyacaktır. Bu demektir ki ağdalı cümleler kurmamalı, seyirciden saklamayı düşündüğünüz senaryo numaralarını sinopsisin okuyucusundan saklamamalısınız. 6.Hisya da Olağan Şüpheliler‘i yazıyor olsanız bile öykünün sonundaki gerçekleri sinopsiste de sona saklayacaksanız iki kere düşünmenizde fayda var. Yani bütün öykü finaldeki sürprize bağlı olsa bile (ki adı geçen iki film çok özel örneklerdir) sinopsiste de sürpriz yapmanız hoş olmayabilir.

Seyirciye, yapımcıya ve yönetmene vadettiğiniz her şey sinopsiste olmalıdır. Sinopsis son derece somut olmalıdır. Soyut tamlamalar, soyut tasvirler asla sinopsiste bulunmamalıdır. Sinopsis yazma egzersizi yapmak isteyen biri, iyi bildiği ya da yeni izlediği bir filmi, bir rapor yazar gibi yukarıda bahsedilen çerçevede yazmakla işe başlayabilir. Unutulmamalıdır ki senaryoyu satmaya yarayacak şey, fikri sevdirecek şey sinopsistir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç