Sincap

Ağaçlarda yaşayan, kocaman kuyruklu, çevik, küçük bir hayvandır. Kemiciriciler takımının sincapgiller familyasından bir memelidir. Uzunluğu 20 sm., kuyruğuyla 40 sm.'dir. Sırtı kırmızı külrengi, ya da kırçıldır. Karnı beyazımsı olur. Kürkü çok beğenilir. Okyanusya ve Avustralya dışında dünyanın hemen her yerinde yaşar. 75 kadar çeşidi vardır. Kolay evcilleşebilir. Fındık, fıstık yiyerek beslenir.

Birçok türü vardır: Adi sincap, kızıl sincap, doğu gri sincabı, tilki sincabı, püskül kulaklı sincap, kırmızı Kuzey Amerika sincabı meşhurlarıdır. Ağaçlarda üstü kapalı, girişi yandan olan yuvalar yapar. Meyve, filiz, fındık, badem, palamut, çamfıstığı ile beslenir. Yazın kuş yuvalarını yağmalar. Ağaçlarda ve kaya altlarındaki kovukları, kışlık yiyecekleri için kiler olarak kullanır. Fındık, fıstık ve ceviz gibi meyvelerin kabuklarını kırarak özlerini kış için depolar.

Gündüzün serin saatlerinde aktiftir. Kötü havalarda yuvasından çıkmaz. Açlığa dayanıklıdır. Kışın çok soğuk havalarda uykuya yatar, fakat bu gerçek bir kış uykusu değildir. Afrika ve Amerika’da da yaşayan birçok sincap türü vardır. Çoğunun sırt tüyleri kızıl, karın altları beyazdır. Kuyruklarını ağaçlarda atlarken denge organı, güneşte gölgelik, yağmurlu havalarda şemsiye, uyurken de battaniye gibi kullanır. Yer sincaplarının kuyrukları, ağaç sincaplarınınkinden daha kısa olup, genellikle vücutlarında uzun çizgiler bulunur. Avurtları keselidir.

sincap

Sibirya ve Doğu Avrupa ormanlarında yaşayan uçar sincap (Sciuropterus russicus) gerçek manada kanatlara sahip değildir. Ön ve arka bacakları arasında ince ve gevşek kürklü, zarlı derileri vardır. Bunu gererek daldan dala planör uçuşu yapar. Boyları 16, kuyrukları 10 cm kadardır. Havada 80 metrelik bir mesafeyi süzülerek alabilirler. Sincaplar gayet zeki, temiz ve son derece hareketli hayvanlardır. Yiyecek yerken arka ayakları üzerine

oturarak, besini ön ayakları arasına alır ve kuyruklarını geriye kıvırırlar. Bazı türleri uzun mesafeli göçlere girişirler. Çoğunlukla 3-5 yavru doğurur ve 10 yıl kadar yaşarlar. Esarette 15 yıl yaşayanlara rastlanmıştır. Kürkleri makbul olduğundan bol miktarda avlanırlar. Tabii düşmanları sırtlan, kartal ve baykuştur. Ormanlarda ya da korularda yaşayan, insandan kaçmayan, yaprak, meyve, tomurcuk, kabuk gibi şeylerle beslenen (bu bakımdan zararlıdır), ama bu rejime böcek, yumurta, kuş yavrusu eklemekten de geri kalmayan, kış uykusuna yatan Avrupa sincabı (Sciurus vulgaris) örnek tip olarak gösterilebilir.

Çoğu kuzeyde yaşayan 24 sincap cinsi vardır. Afrika’da yirmi kadar türü bulunan çizgili sincabın postunda uzunlamasına koyu şeritler bulunur. Yer sincapları toprağın içine in yapıp çok fazla yer değiştirdiklerinde, tıpkı Kuzey Amerika çayır köpekleri ve Afrika'da yaşayan Xerus cinsi üyeleri gibi adeta yeraltı kentleri kurarlar. Uçarsincapların, hepsi Asya ya da Amerika'da yaşayan (Afrika’daki türleri düzensizkuyruklugiller adlı ayrı bir familya oluşturur) 30'dan fazla türü vardır: bunlar patagyumları sayesinde ağaçtan ağaca süzülebilirler. En irilerinin boyu kedi kadar (Petaurista), en ufaklarınınki fare kadardır. Hepsi gececidir ve başta bitki olmak üzere hepçil beslenir. Etleri Çin'de ve Malezya'da çok beğenilir.

Sözlükte "sincap" ne demek?

1. Sincapgillerden, ağaçlarda yaşayan, daha çok yemişle beslenen, çok tüylü, uzun kuyruklu, ince gövdeli bir hayvan (sciurus vulgaris).

Sincap kelimesinin ingilizcesi

n. squirrel
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç