Simultane ne demek?

Simultane kelimesi dilimize Fransızcadan girmiştir ve “eş zamanlı, anında, aynı anda yapılan, aynı anda gerçekleşen, aynı anda olan, uyuşan” anlamlarına gelen bir sıfattır. İki işin aynı anda yapıldığını, aynı anda başlayıp bittiğini anlatır.

Genellikle çeviri ile ilgili bir terimdir. Eş zamanlı yapılan sözlü çevirilere “simültane çeviri” denmektedir. 
Kelimenin kökeni Latince “bir, beraber” anlamlarına gelen “simul” kelimesidir. Türkçede birebir karşılığı “eş zamanlı” olarak geçer. Türk Dil Kurumu’na göre doğru yazımı “simultane” olarak kabul edilse de bu kelimeyi “simültane” şeklinde kullananlar da vardır.

Simultane kelimesinin sözlük anlamı

1. Anında, eş zamanlı.

Simultane kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Birkaç farkı şehirde simultane olarak bombalar patlamıştı. 
2. Simultane biçimde çalışıyorlar ve aynı anda mola veriyorlardı.
3. Simultane çeviri yapabilmek için iki yıllık bir yüksek lisans eğitimi almış.

Simultane çeviri nedir?

Simultane çeviri, eş zamanlı çeviridir ve oldukça zor bir çeviri türüdür. Genellikle konferanslarda icra edilir. Simultane çeviride çevirmen, konuşan kişinin söylediklerini birkaç saniye ara ile, anında çevirir ve telaffuz eder.

Konferanslarda simultane çevirmenler genellikle ses geçirmeyen bir kabinde oturur ve eş zamanlı olarak konuşmacının söylediklerini dinler ve çevirir, konuşmacıyı kulaklık ile dinler. Simultane çeviriye konferans çevirmenliği de denir.

Bu çeviri türü genellikle uluslararası yıllık toplantılar, konferanslar gibi yüksek seviye toplantılarda kullanılır. Siyasette, medyada, ticarette simultane çeviri sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Oldukça yetenek gerektiren bir iştir ve çeviri alanında büyük tecrübe kazanmış olmak gerekir. Simultane çeviri için özel ekipmanlar ve dikkatli planlama gerekir.

Simultane kelimesinin İngilizcesi

1. simultaneous

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç