Silo nedir?

Tahılların bozulmadan saklanmasını sağlayan silindir biçiminde büyük depodur. En büyük yararı tahılların gereği gibi havalanmasını ve asit düzenini sağlamaktır. Silodaki tahılda gereği kadar asitlenme olmazsa, saklanacak maddenin cinsine göre asit ilave edilir. Siloların doldurulup boşaltılması çoğunlukla üstten yapılır. Bunun için emici, ya da taşıyıcı bir düzenle tahıl tepeye kadar yükseltilir, indirilir. Bazılarında doldurma üstten yapılırsa da boşaltma alttaki kapakların açılmasıyla yapılır.

İlk silolar Avrupa’da XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlandı. Bunlar daha çok toprakta açılan kuyulardan ibaretti. 1873’te bir Amerikalı toprak üstünde silo yapmayı denedi. Bu, dört köşe bir yapıydı. Ancak köşeli oluşu iyice doldurulmasına engel oluyordu. Bunun üzerine siloların silindir biçiminde yapılmasına başlandı. Tahılların toplandığı silolar, taşıma ve yükleme kolaylığı bakımından genellikle liman ile demiryolları yakınlarında ve ulaştırma şebekesi üzerinde bulunur.

silo

Yer altında veya yer üstünde uygun bir materyalden (saçtan veya betondan) yapılırlar. Tahıl siloları sıcaklığı ve rutubeti ayarlanabilen silolardır. Kök ve yumru siloları; daimi ve geçici olmak üzere iki tiptir. Daimi silolar taştan veya betondan yapılır. Havalandırma için yeterince hava deliği bırakılır. Geçici silolar; tarlada zemini sağlam bir yere ürünler yığılarak silolanır. Pancar küspesi siloları; şeker fabrikalarının artığı olan, küspenin hayvan yiyeceği olarak uzun zaman kullanılmasını mümkün kılan silolardır. Bu siloların özelliği, küspenin hava almasını engelleyerek ekşimesini önlemesidir. Yeşil ot siloları (slaj siloları); taze, biçilmiş yeşil otların preslenerek balyalanması, bilahare mayalanması sonucu elde edilen slajın saklanmasında kullanılan silolardır.

Türkiye’de silo yapımı 19. yüzyılın ikinci yarısında, ahşap silolarla başladı. Daha sonra tuğla ve beton silolar yapılmaya başlandı. 1950’lerden sonra çelik siloların yapımına geçildi. Türkiye’de silolar daha ziyade, Toprak Mahsulleri Ofisi eliyle yapılmaktadır. Bunun yanında az da olsa özel sektöre ait silolara da rastlanmaktadır. Büyük stokların ve ürünü uzun zaman bekletmenin lazım olduğu yerlerde ısı ve rutubeti az geçirmesinden dolayı, beton silolar tercih edilir.

Sözlükte "silo" ne demek?

1. Tahıl, yumru, kök gibi ürünlerin korunduğu, saklandığı ya da depolandığı, genellikle silindir biçiminde ambar.

Silo kelimesinin ingilizcesi

n. airtight tower or structure used to store grain; underground structure that serves as a housing and launching pad for a ballistic missile
n. silo, airtight tower or structure used to store grain
n. silo, airtight tower or structure used to store grain; underground structure that serves as a housing and launching pad for a ballistic missile
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç