Service Pack nedir?

Service Pack kavramı Türkçe'de "Servis Paketi" anlamına gelmektedir.

Service Pack; Yazılım programı güncellemeleri, düzeltmeleri ya da geliştirmelerinde oluşan bir koleksiyona sahip tek bir yüklenebilir paket şeklindeki bir kurulum paketidir.

Belirli bir periyot aralığında Windows işletim sistemi açıklarının kapatılması, işletim sistemi sorunlarının giderilmesi için küçük patchler çıkartılır. Zamanla bu patchler fazlalaşır. Tüm patchlerin tek tek yüklenmesi oldukça zaman alır tüm bunlar tek bir dosyada birleştirilir işte işletim sisteminin sorunlarını ve açıklarını kapatan bu dosyalara Service Pack denir.

Bir işletim sisteminin sürümü için ilk iki yıl içinde yayınlanan bir servis pack vardır. Bir Service pack yüklemek birçok bireysel yamaları yüklemekten daha kolay ve daha az zahmetlidir.

Servis pack'ler bir üzerinden birden fazla bilgisayara yüklenebilir yada bir harici disk aracılığıyla yüklenebilmektedir. Servis pack'ler genellikle kısa ve sıralı bir şekilde SP1, SP2, SP3 olarak adlandırılır.

Servis pack'ler hataları düzelterek bilgisayarın düzgün çalışmasını sağlar.

Microsoft Windows gibi işletim sistemleri yazılım uygulamaları, dosyaları, süreçler ve bileşenlerin kaynak kodu ve binlerce milyonlarca kod üzerine inşa edilmiştir. Çeşitli farklı yazılım uygulamaları hataları, böcek ve / veya diğer performans engelleyici faktörler savunmasız yerleşik süreçler yoluyla birden çok hata ortaya çıkabilmektedir. Sonradan ortaya çıkan bu hataların giderilmesi için Service Pack'ler kullanılır.

Service pack türleri

1. Incremental Service Pack

2. Cumulative Service Pack

Incremental Service Pack

Bir Incremental Service Pack bir uygulama için yeni güncellemeler ve düzeltmeleri içerir.

Cumulative Service Pack

Bir Servis pack'de düzeltilen sorunların sonraki Servis pack'te de düzeltilmiş olduğu anlamına gelir. Örneğin, Windows XP SP3, Windows XP Service Pack 2 (SP2) bulunan tüm düzeltmeleri içerir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç