Senkronizasyon nedir?

Senkronizasyon, eşzamanlama veya eşleme, eşgüdümlü çalışan parçalı sistemlerin zamanlamalarının eşleştirilmiş olduğunu ifade eder.

Birimleri, bu şekilde çalışan sistemlersenkronize veya eşzamanlı olarak anılır. Senkronizasyon aynı dosyaların farklı cihazlar üzerinde oluşturulmasında kullanılır. Örneğin, herhangi bir Nokia kullanıcısı Nokia PC Suite yardımıyla telefon rehberini, takvimini ve yapılacaklar listesini bilgisayarıyla senkronize edebilir.

Bütün cep telefonu modelleri senkronizasyon özelliğini desteklemez. Unutmamak gerekir ki, yabancı bir kelime basında, burada belirtilen karşılıkları dışında çok değişik anlamlarda da kullanılabiliyor. Halbuki bu tür kullanımlar için dilimizde pek çok kelime vardır. Bu yolu seçmeyip kolaya yönelenler aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi türkçe karşılığı olduğu halde hiç gereği yokken yabancı kelimeleri kullanmakta ve bu yabancı kelimelerin yaygınlaşmasına sebep olmaktadırlar.

Minicik bebekler henüz senkronize yüzme figürleri yapmasalar da suda batmadan kalabiliyorlar. Uçuş tarifeleri senkronize edilerek istanbul ve zürih’teki bağlantılar güçlendirilecektir. Gazetelerden derlediğimiz bu örneklerin ilkinde senkronize sözünün yerine uygun, ikincisinde ise uygunlaşmak, uyum içinde olmak karşılıklarının kullanılması gerekir.

Neden gerekli?

Örneğin cep telefonunuzda bir randevu girdiğinizde webdeki ajandanız da güncelleniyor. Gmail’e yeni bir kişi eklediğinizde otomatik olarak cep telefonunuza da ekleniyor. Üstelik hiçbir yazılım kurmanıza da gerek yok. SyncML tabanlı bütün telefonlarda çalışıyor.

Sözlükte "senkronizasyon" ne demek?

1. Eşleme.

Senkronizasyon kelimesinin ingilizcesi

synchronization e?leme
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç