Sela nedir?

Cenaze ve Cuma namazından önce neden sela verilir Sela (salavat) okumak ve namaz kılmak bid'at olmaz.

Hanefilere ve bazı fakihlere göre ölüm haberini hısım ve akrabaya eşe dosta bildirmek caizdir. Günümüzde bu duyuru müezzinlerin "salah" okuyuşları ile yapılmaktadır. Cuma günleri peygamberimize (sav) çokça salavat getirmek sünnettir. Peygamber efendimiz zamanında müezzinlerin cuma günleri yüksek sesle salavat getirmeleri uygulaması yoktur. Fakat her kesin cuma günü peygamber efendimize salavat getirmesi sünnettir.

Bu bakımdan Cuma günleri müezzinlerin minareden yüksek sesle salavat getirmeleri hem insanların salavat getirmelerini hatırlatmak yönünden hem de yoğun olarak çalışan insanlara cuma namazını hatırlatmaları bakımından okunmasında bir mahzur yoktur. Sela verildiği zaman insanlarda hüzün oluşur. Çünkü, Sela verilmesi insanın aklına “ ölümü” getirir.

Sela, “vefat eden bir insanın ölüm haberini vererek cenaze işlemleri konusunda bilgi verilmesini” sağlar. Bu bakımdan Sela uzatılarak ve daha hüzünlü bir şekilde okunur. Sela sesi duyulunca etrafı önemli bir ciddiyet ve saygı kaplar. Kimin öldüğünü anlamak için Sela’nın bitmesini beklerler. Belki de ölen kişi dinleyenlerden birinin yakını olabilir. Hayat böyledir, anlık bir yaşamın ve dünyanın içindeyiz. Ne olacağımız ve ne şekilde öleceğimiz asla belli değildir.

Böyle gelip geçici bir hayatın içinde yaşarken ölümü ve ahiret hayatını düşünmemek gerçekten saçmalık olmaktadır. İnsan ölümü unutup, sadece bu hayatı yaşarken duyulan bir “ Sela sesi” insanı gerçekten derinden etkiler ve aklına ahiret hayatı yani bir gün oraya dönüleceği gelir. Bu nedenle Sela sesi insana hiç aklında olmayan bir durumu yani ölümü hatırlatır.

Ölüm ve gerçekler aklına gelen insan anlık yaşadığının da farkına vararak hayatını daha anlamlı yapmak için daha çok uğraşır ve bu bakımdan da Allah’ı daha çok hatırlar. “Ölümlü dünya” diye insanlar boşuna demezler ve bu söz aslında bir çok insan için ders niteliği taşıması gerekir. Sela verildiği zaman, insanlar ister istemez duygulanır ve Sela sesi insanı adeta bu dünyadan öbür dünyaya taşır.

Hayatın sahte yani gelip geçici olduğunu anlamak için insanlar Sela sesini çok dikkate almaları gerekir. Çünkü bugün ölen kişi daha dün yada birkaç saat önce sizin aranızdaydı yada size selam vermişti. Ama Selası verilen kişi senin konuştuğun kişiydi. Aynı durum seninde başına gelebilirdi ve bu yüzden Selası verilen kişi sen de olabilirdin.

Ölüme hazır olmak gerekir yani Selası verilen kişi artık Allah’a geri dönmüş kişidir ve bakalım ölüme ne kadar hazırdı? Bunu düşünerek hareket etmek gerekir ve ölümün ani geleceğinin farkına varılması gerçekten şarttır. Sela bu yüzden İslam dini ve Müslümanlar için son derece önem taşımaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç