Sedimentasyon nedir?

Sedimentasyon, sedimentasyon testi olarakta bilinmektedir. Sıklıklada “eritrosit sedimentasyon hızı” olarak­ta isimlendirilmektedir. Sedimentasyon; Kanın çökelmesidir.

Şöyle ki; Hastadan alınan kan özel tüpler içine konulur. Bu özel tüpler içerisindeki kanda bulunan eritrositlerin (alyuvarların) yer çekimi ile düşme hızlarını yani çökme hızlarını temel alan bir testtir. Bu ölçümün yapıldığı testede "Esr" adı verilir. Belirli bir zaman içinde kırmızı kan hücreleri yavaş yavaş çöker ve kanın serum kısmı ortada kalır. Bu olay kanda bulunan çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörlerin başında kan proteinleri ve bunların da çeşitli tipleri rol oynar.

Sedimentasyon testi ne kadar süre içerisinde sonuçlanır?

Normal bir insanda özel tüpler içinde kanın bu çökme olayı yarım, bir, iki saat içinde ölçülür ve elde edilen değerler de hemen hemen sabittir.

Normal bir insanda kanın çökme hızı nedir?

Normal bir insanda, 1 saatte kanın çökme hızı 10-15 mm’dir. Bu hiç bir zaman 20 mmyi geçmez. Fakat, hastalık hallerinde kan proteinlerinde değişiklik olduğundan bu çökme sürati çok değişir ve genellikle artar, 100-120 mm’ye kadar çıkar.

Sedimentasyon testinin normal değerleri nelerdir?

Sedimantasyon testinin normal değerleri kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterir. Normal değerler; kadınlar için 8 mm, erkekler için 5 mm'dir. Üst sınırı ise; kadınlar için 20 mm, erkekler için 15 mm'dir.Sedimentasyon tahlili yaşlılarda herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir. Gebelerde ise gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.

Sedimentasyon hızının arttığı durumlar hangileridir?

1. Enfeksiyon hastalıkları,

2. İltihabı hastalıklar,

3. Tümörler,

4. Verem,

5. Romatizmal ateş,

6. Romatoid artrit,

7. Bağ doku hastalıkları,

8. Glomerüloreflit

9. Miyokard enferktüsleridir.

Sedimentasyon hızının azaldığı durumlar hangileridir?

1. Kalp yetmezliği,

2. Karaciğer yetmezliği,

3. Alyuvarların sayıca arttığı haller,

4. Kortizon vb. gibi ilaçların kullanılması.

Sedimentasyon testi nasıl yapılır?

İki cc'lik bir enjektöre 0,4 cc, % 3,8'lik sodyum sitrat solüsyonu alınır. Sedimentasyonu yapılacak hastanın damarından alınan kandan aynı enjektöre, 2 cc'ye tamamlayacak şekilde 1,6 cc kan çekilir. Birkaç defa hafifçe çalkalanır. Sonra bu kan, Westergreen pipetinin (200 mm boyunda ve 2,5 mm çapında özel bir tüp) sıfır işaretine kadar çekilir ve özel yerine yerleştirilir. Yarım saat, 1 saat, 2 saat sonra alyuvarların çökme hızı, tüpün üzerinden okunur.

Sözlükte Sedimentasyon ne anlama gelmektedir?

1. Tortu oluşması, çökelme.

2. Pıhtılaşması önlenmiş kanda, alyuvarların dibe çökme hızının ölçülmesiyle yapılan bir tür kan muayenesi.

3. Tortulaşma.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç