Sd kart nedir?

Sd kart; İngilizce Secure Digital Memory Card anlamına gelen ve kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Güvenli Sayısal Hafıza Kartı" anlamına gelmektedir. Sd kart dijital cihazlarda kullanılan ek veri depolama biriminin adıdır.

Sd kart ne işe yarar?

Sd kart sayesinde kullandığınız dijital aygıtın veri depolama kapasitesi artırılarak daha fazla veri kaydedilmesi sağlanır.

Sd kart hangi durumlarda kullanılır?

Dijital cihazların dahili veri kaydetme kapasitelerinin yetmemesi durumlarında kullanılırlar.

Sd kart nasıl ortaya çıkmıştır?

Sd kartlar 2001 yılında SanDisk tarafından, daha eski bir standart olan MMC kartının geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Sd kartlar hangi cihazlarda kullanılır?

1.  Dijital Video kamera

2. Dijital fotoğraf makinesi

3. Cep telefonu

4. Mp3 çalar

5. Pda

Sd kart ile multimedya kart (mmc) arasındaki fark nedir?

Ölçüleri, biraz ince olmasının dışında aynıdır. Multimedia Card (mmc) için üretilmiş aygıtlar genellikle Sd kartlar ile uyumlu değildirler. İkisinin arasındaki fark ise Sd kartların yan tarafında yer alan kayıt engelleme kilidinin multimedya kart (mmc)'de bulunmamasıdır.

Sd kart türleri

1. Micro sd

2. Mini sd

3. Sdhc

4. Sdxc

Micro sd

Çoğunlukla mobil telefon imalatçıları tarafından desteklenen çıkarılabilir flash hafıza kartları için bir biçimdir. Sd kartlardan boyları daha küçütür. Cihazlarda (cep telefonu, bilgisayar v.b) SD olarak kullanılabilmesi için uygun adaptörler vardır. Ama yine de her yerde uyumlu olmayabilirler.

Mini sd

Boyutları micro sd karta göre daha büyük, sd kart'a göre ise daha küçük olan çıkarılabilir flash hafıza kartları için bir biçimdir.

Sdhc

Sdhc, İngilizce Secure Digital High Capacity kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.Yyüksek kapasiteli Sd kart teknolojisi 32 GB depolama kapasitesine kadar imkan tanıyan Sd kart çeşididir. Sadece Sd kart versiyon 2.0 destekleyen cihazlar tarafindan desteklenmektedir. 4 GB, 8 GB, 16 GB VE 32 GB kapasiteli Sdhc kartlar sınıfına girer.

Sdxc

Sdxc, İngilizce Secure Digital Extended Capacity kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.2 TB (2048 GB)'a kadar Sdxc kart üretilebilir. Sdhc kartlarda 2 TB kapasiteyi desteklemektedir; ancak Sd 2.0 şartnamesi gereği 32 GB ile yapay olarak sınırlandırılmıştır.

Sd kartların yapısı

1. 32 mm × 24 mm × 2,1 mm ebatlarında bir denetleyici içerirler.

2. Sd 1.1 standardına göre kartların kapasitesi 8 MB ile başlayıp FAT16 dosya sisteminin sınırı olan 2 GB'a kadar katlanarak çıkmaktadır.

3. Sd 2.0 veya Sdhc olarak bilinen standart ile beraber ise kapasite 32 GB'a ulaşmıştır.

4. Sd kartlar üzerinde bir adet yazım koruma tırnağı mevcuttur.

5. Mini sd kart 20 mm × 21,5 mm × 1,4 mm ölçülerindedir.

6. Mini sd kartlar 32 MB ila 2 GB arasında bir kapasiteye sahiptirler.

7. Micro sd kartlar 11 mm × 15 mm × 1 mm ölçülerine sahiptirler.

8. Sd kartlar farklı hızlarda olup hız değerleri Cd-rom sürücülerde olduğu gibi X harfiyle belirtilir ve 1X=150kB/s'dir.

Sd kartların veri transfer hızları

1. Üretime başlandığında ortalama 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazım hızına sahip iken, günümüz kartları 2 MB/s ile veri aktarabilmektedir. High-speed olarak nitelendirilen kartlar (SanDisk Ultra IV) ise 40 MB/s hızında okuma ve yazım yapabilmektedir.

2. Class 2 Sd kartlar 16 Mbit/s (2 MB/s) veri transfer hızına sahiptir.

3. Class 4 Sd kartlar 32 Mbit/s (4 MB/s) veri transfer hızına sahiptir.

4. Class 6 Sd kartlar 48 Mbit/s (6 MB/s) veri transfer hızına sahiptir.

5. Class 10 Sd kartlar 80 Mbit/s (10 MB/s) veri transfer hızına sahiptir.

Yorumlar

Mehmet Duran Sönmez 13.01.2018
Samsung Galaksi a7 cihazıma 16 GB yedek bellek taktırdım bir faydası olmadı.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç