Sayko ne demek?

Sayko, İngilizcede “psikopat” anlamına gelen “Psycho” kelimesinin Türkçe okunuşudur. Genellikle çılgın, enteresan, absürt kişileri, olayları vb. betimlemek için kullanılır. Bu kelime kültürümüzde üç farklı anlam kazanmıştır.

Anlam 1: İngilizce'deki Psychopath kelimesinin kısaca ifade edilme biçimidir. Psycho, Türkçe de sayko olarak telaffuz edilir. "Psikopat, ruh hastası" anlamlarına gelir.

Anlam2: Batı Trakya Türkleri arasında haylaz, işe yaramaz, zıpır delikanlılar için kullanılan yöresel bir terimdir.

Anlam 3: Seçilen ebenin oyunculara soru sorarak kuralları bulmaya çalıştığı kalabalık arkadaş ortamlarının vazgeçilmez oyunudur.

Sayko kime denir?

Ruh hastası, psikolojik sorunları olan, etrafındakilere zarar veren kimselere sayko denildiği gibi, yaşam tarzı alışılmışın dışında olan, davranışları absürtlüğe kaçan, uç noktalarda yaşayıp farklı hareketler sergileyen kimselere de denilebilir.

Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kelimenin kültürümüzde haylaz, işe yaramaz, zıpır delikanlılar için de kullanıldığı görülür.

Sayko oyunu nedir, nasıl oynanır?

5-10 kişilik arkadaş grupları arasında bir ebe seçilerek oynanan bir oyundur. Oyunda ebe seçilen kişinin oyunu daha önceden bilmiyor olması gerekir. Öncelikle ebe seçilir ve kalan oyuncular bir araya gelerek oyunu bilmeyenlere oyun anlatılır.

Oyuncular daire şeklinde otururlar. Oyunda oyunculara ebe tarafından bazı sorular sorulur, örneğin “hiç yurtdışına gittin mi?”. Oyuncular bu sorulara sağındaki ya da iki sağındaki oyuncunun karakterine bürünerek cevap verir.  Eğer cevap yanlışsa sağdaki oyuncu “sayko” der ve iki oyuncu yer değiştirir.

Oyunun amacı kurbanın oyunun kuralını tahmin etmesidir. Ebe oyunun kuralını bulana kadar oyun devam eder, bulduğunda ise oyun sona erer.

Sayko filmi

1960 yılında Alfred Hitchcock tarafından çekilmiş “Psycho” adında bir korku/gerilim filmi vardır. Film Türkçeye “Sapık” olarak çevrilmiştir. Sayko kelimesinin ülkemizde yaygın kullanılmaya başlamasında bu film de etkili olmuştur.

Yorumlar

Deniz 16.09.2017
Güzel açıklama tesekkur ler
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç