Sansar

Kediden büyük bir memeli hayvandır. Sansargiller familyasındandır. Uzunluğu 45 sm., kuyruğu 22 - 24 sm.'dir. Tüyleri açık kahverengi, gerdanı ak lekelidir. Kümes hayvanlarına saldırır. Avrupa, Asya'da yaşar. Postu pek değerli değildir.Güvercin ve tavuk kümeslerine de dadanırlar. Postları kıymetlidir. Ömrü: 9-10 yıl. Çeşitleri: Birkaç türü vardır. Avrupa sansarı, ağaç sansarı (zerdeva), kaya sansarı, Amerika sansarı meşhurlarıdır.

Başları üçgen biçimli, kulakları küçük ve yuvarlak, bacakları kısa, kuyrukları kabarık tüylüdür. Gayet gaddar ve hunhar (kan dökücü) hayvanlardır. Ağaç kovuklarında, eski binalarda, samanlıklar ile duvar deliklerinde ve tavan aralarında yaşar. Asya ve Avrupa’nın batı kısımlarında ve Kuzey Amerika’da bol bulunur. Gündüzleri gizlenir, geceleri yiyeceğini aramaya çıkar. Ayak tabanları kıllı olduğundan karda iz bırakmadan yürür.

Güvercin, tavuk kümesi ve yumurtaya düşkündür. Köstebek ve fare ile beslendiği gibi kuşları da yuvalarında yakalayarak yer. bal ve meyveye de düşkündür. Ağaçlara hızla tırmanarak daldan dala sıçrar, sincapları da rahatça avlar. Kuyrukaltı bezlerinden kokulu bir sıvı salgılar. İki yılda bir, her defada 3-5 yavru yavrular. Gebelik süreleri 8-9 ay kadardır. Yavrular ikinci yılın sonunda erginleşirler. Amerika sansarları ise üç ayda erginleşirler.

sansar

Ağaç sansarı; boyları ortalama yirmi üç santimetre kiloları ortalama bir buçuk kilogramdır. Postlarının rengi kahverengidir. Kış aylarında postları uzar ve daha kabarık bir hal alır. Boyutlarına oranla kuvvetlidirler. Bacakları kısa ve kafaları sivridir. Boynu ise vücuduna oranla oldukça ince bir şekildedir. Kuyruğu yumuşak kıllıdır ve vücudunun hemen hemen yarısı kadar uzunlukta olmaktadır. Ağaç sansarları, sık olarak çamların bulunduğu ormanlarda yaşarlar.

Yuvalarını ağaç kovuklarına veya yerlerde açtıkları çukurlara yaparlar. Ama genelde ağaçların tepelerinde yaşamlarını sürdürürler. Geceleri daha aktif haldedirler. Orman faresi, büyük tavşan, karaca yavruları, kurbağa, kuş, sincap, böcek, yarasa, köstebek ve leşlerle beslenirler. En ilginci ise bazı zamanlar tilki ile beslenmeleridir. Bunların yanı sıra meyvelerle, yumurtayla ve balla da beslendikleri bilinir. Ağaç sansarlarının en büyük doğal düşmanları kartallar ve kartallar olarak bilinmektedir. Korunmak için kendi alanlarını yani bölgelerini kendi dışkılarıyla işaretlerler.

Çiftleşmedeki en aktif zamanları Mart ayıdır. Gebelik süreleri ise 203-270 gün arasında değişmektedir. Tek seferde 3-8 tane arası yavru doğururlar. Yavrularının gözleri yaklaşık iki hafta sonra kendine gelip açılmaktadır. Yavrular ilk doğduklarında beyaz veya pembe renktedirler. Birkaç hafta sonra annelerinin rengine dönerler. Yaklaşık 9 ayda yetişkin bir ağaç sansarı olurlar. Ömür uzunlukları ise ortalama 15 yıldır. En önemli savunma mekanizması kötü koku üretebilen vücud salgı bezlerinden kendine karşı tehdit gördüklerine bu kötü kokuyu salgılamalarıdır.

Kaya sansarı (M. foina)nın boyun lekesi beyazdır. Bahçe ve evlere kadar sokulur. Kayalıklı yerler ve samanlıklarda gizlenir. Yumurta ve kümes hayvanlarının amansız düşmanıdır. Ev sansarı olarak da anılır. Postu, ağaç sansarından daha kalitesizdir. Amerika sansarının koyu kahverengi postu, gümüşi çizgilidir. Kuzey Amerika’nın sık ormanlarında yaşar. Ağaçlarda sincap avlar. Kışın karda soreks ve fareleri kolayca yakalar. Baykuş ve vaşak amansız düşmanlarıdır. Postu için de avlanır.

Sözlükte "sansar" ne demek?

1. Susamurugillerden, tilkiden küçük, postu değerli etçil hayvanların ortak adı (martes martes).

Cümle içinde kullanımı

Ağaç sansarı. Kaya sansarı.

Sansar kelimesinin ingilizcesi

n. marten, weasel, polecat

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç