Sanat eseri nedir?

Sanat eseri; İnsanlarda güzel çağrışımlar uyanduran, sanatçının kendine özgü duyguları, heyecanları, hayal gücü ve yeteneklerini yansıttığı, insanın duygu düşünce ve hayal dünyasını geliştiren eserlere sanat eserleri denilmektedir. Resim mimari, heykel hat görsel, edebiyat ve müzik fonetik, tiyatro, dans, sinema, bale gibi sanat dalları ise dramatik sanat dalları arasına girmektedir.

Sanat eserleri kaça ayrılır?

1- Görsel (plastik) sanat eserleri,

2- fonetik sanat eserleri,

3- Dramatik (ritmik) sanat eserleri olmak üzere 3'e ayrılmaktadır.

Sanat eserlerinin amacı nedir?

Sanat eserlerinin amacı öncelikle doğruluk ve fayda değil güzelliktir. Sanat eserleri insanlara duygu ve düşünceleri anlatmaktadır. Bilgilendirici ve nesnel değildir. Sanat eserinin en önemli özelliği tek olmasıdır. Çünkü sanatçı eserini oluştururken oluşan duyguları ve hayal gücünü bir kez daha aynen yaşayamaz.

Bir ürünün sanat eseri sayılabilmesi gerekli öğeler nelerdir?

1- Estetik süje (Sanatçı).

2- Estetik obje (Sanatçının sanat eserine dönüştürmek istediği her şey).

3- Estetik yargıdır (Sanat eseri hakkında ortaya konan beğeni değeri, yani güzel ya da güzel olmamayı belirten yargı).

Sanat eserlerinin özellikleri nelerdir?

1- Sanat eserlerini ortaya çıkartabilmek için yaratıcılık gerekmektedir. Birçok insan sanat ilgi duysada o sanatı yapmak, bir sanat eseri ortaya çıkartmak sanatçı adı verilen özel yeteneğe sahip olunması gerekir.

2- Sanat serleri evrenseldir. Birçok insan evrensellik kavramına tüm dünyada yayılan herkez tarafından sevilen bir anlam yüklemektedirler. Bir bilginin evren olabilmesi ona sahip olmakta olan veya onu kullanmakta olan herkezin malı olması demektir.

3- Sanat eserleri kalıcıdır. Bu olayda sanat eserlerinden alınan hazla diğer hazlar arasındaki ayrımı açıklamaktadır.

4- Hemen hemen bütün sanat eserleri kişiseldir. Kişisellik sanat serinin önemli bir kriteri olsada aşırı öznelikle ortaya konulan bir eserdir. Sadece eseri ortaya çıkartan kişinin, kimsenin kolaylıkla anlayamacağı dünyasından bir parça olduğu için diğer dünyalar için pek bir anlam taşımaz.

5- Sanat eserleri özgündür.

6- Sanat eserleri genellikle estetik bir kaygı ile ortaya çıkmaktadır. Başka bir kaygıyla yola çıkmak eseri git gide sanattan uzaklaştırır.

Sanat eserlerine örnekler

Eser Adı: Mona Lisa Bulunduğu Yer: Musée du Louvre / Paris - Fransa

Eser Adı: Meryem Bulunduğu Yer: Musée du Louvre / Paris - Fransa

Eser Adı: Cecilia Gallerani'nin Portresi Bulunduğu Yer: Czartoryski Museum / Cracow - Polonya

Yorumlar

sdad 19.12.2016
adsdasdasaasda
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç