Sadist ne demek?

Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir ve başkalarının acı çekmesinden hoşlanan kimse anlamında kullanılır.

Sadist kelimesi hem mecazen başkalarının acı çekmesinden zihinsel doyum duyan kişilere hem de başkalarının acı çekmesine şahit olarak cinsel yönden tatmin olan kişilere yönelik kullanılan bir tabirdir. Türkçesi "elezerdir."

Sadist kelimesinin kökeni sadizmden gelir, sadizm kelimesi ise bu fikrin ortaya çıkmasına vesile olmuş olan Fransız yazar Marquis de Sade'ın isminden gelmektedir.

Sadist kelimesi, sadistik kişilik bozukluğu yaşayan kimseler için de kullanılmaktadır, ancak bu kullanımı yukarıda bahsedilen diğer iki kullanımdan farklıdır.

Sadizm (sadistlik) nedir?

Sadizm bir çeşit kişilik bozukluğudur. Bu duruma sadistlik kişilik bozukluğu da denmektedir.

Sadizm, başkalarının acı çekmesinden ya da rahatsız olmasından zevk alma durumudur. Bir akıl hastalığı olarak kabul edilebilir.

Sadizmde kişiler başkasının acı çekmesinde zevk almakla kalmayıp, başkalarına acı çektiren kişi olmaktan da zevk duyabilirler.

Ayrıca duygusal olarak başkalarını manipüle etmek, onların korkmasını sağlamak, psikolojik şiddet uygulamak da sadizmdir.

Aynı şekilde hastalık olarak kabul edilmeyen, cinsel sadizm adında bir kavram da mevcuttur. Bu durum, iki tarafın da rızası olması halinde, karşındaki insana acı çektirmekten cinsel haz duyma halini açıklamaktadır.

Sadizm kelimesi Fransız yazar ve aristokrat Marquis de Sade'ın isminden gelir. Marquis de Sade hem sadizmi cinsel olarak benimsemiş hem de sadizm üzerine kitaplar yazmıştır.

Özellikle Justine adlı kitabında sadizmin izleri net bir şekilde görülmektedir. Kitaplarında başkasının acı çekmesinin onu cinsel olarak tatmin ettiğinden bahsetmiştir.

Sadist kelimesinin sözlük anlamı

1. Başkalarına acı çektirerek cinsel doyum sağlayan (kimse), elezer.

2. Başkalarına acı çektirmekten zevk duyan (kimse), elezer.

Sadist kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. anlam

Aşk hayatlarında sadist davranışlar sergilediği için karısı ondan ayrılmıştı.

2. anlam

Yaşı henüz ufak olmasına rağmen son derece sadist bir çocuktu.

Sadist kelimesinin İngilizcesi

1. one who derives pleasure from inflicting pain on others; one who derives sexual gratification from causing pain or humiliation to his partner

2. sadist

3. sadistic

4. sadistical

Kaynaklar:

www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç