Sabit disk nedir?

Sabit disk piyasada Hard Disk veya HDD olarakta bilinmektedir.

Bilgisayarlarda bilgi depolamamıza yarayan, Ram'den farklı olarak elektrik kesilse bile bilgilerin halen saklandığı, farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerinizin saklanabilmesini sağlayan, bilgisayarların hafıza türlerinden birisidir.

İlk sabit disk 1950'li yıllarda keşfedilmişti ve disk plakalarının çapı 50cm'di ve boyuları çok küçüktü, teknolojinin gelişmesiyle birlikte sabit disklerinde hızları ve kapasiteleri artarken boyutları gitgide küçülüyordu. Sabit diskler bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamaya karar verdiğiniz bilgileri PC’niz kapalı bile olsa korumaya devam eder. Harddiskler saklanması gereken verileri disk üzerinde manyetik değişim gerçekleştirerek yazarlar.

Harddiskleri incelerken mekanik kısım ve hareketli parça içermeyen elektronik kısım olarak ele almak gerekir. Hareketli parçalar sabit disk sürücülerinin çalışmasını engelleyen toz ve diğer etkenlerden korumak amacıyla havası izole edilmiş bir bölme içinde yer alır. Harddisk sürücülerindeki hareketli parçalar mil, manyetik diskler, okuyucu/yazıcı kafalar, kafaların yerleştirildiği kollar ve kollara hareket veren sistemdir. Verilerin yazıldığı kısım ise disklerdir. Disklerin üzerine yazılan verinin yoğunluğu sabit disklerin veri saklama kapasitesini performansını olumlu yönde etkiler.

Disklerin en önemli bölümleri diski oluşturan sert alt tabaka ve üstteki manyetik tabakadır. Bu önemli tabaka için üretici firmalar harddisk tasarımlarında çeşitli materyaller kullanırlar. Günümüzde ısıya dirençli ve daha ince disklerin yapılabilmesine imkan veren özellikleri açısından cam esaslı diskler alüminyum olanlara alternatif oluşturuyor. Harddisk içindeki diskler üzerinde yüksek hızda dönmeye başladığında kaydırıcıların altından geçen hava akımı okutucu/yazıcı kafaların disklere sürtmeden havada asılı kalmasını sağlarlar.

Disklerin üzerindeki manyetik yüzeye neredeyse değecek biçimde konumlanan okuyucu/yazıcı kafa ile manyetik yüzey arasındaki mesafe günümüz sabit disk sürücülerinde 0.07 mm’den bile daha azdır. Kafaları disk üzerinde okunacak yada yazılacak bölgeye götüren ve çok hızlı çalışan kısım ise ‘Actuator’ adındaki kısımdır.

Kafalar kaydırıcılara ve kaydırıcılar da kollara bağlı olmak üzere birlikte Actuator’a bağlıdırlar. Hoparlörlerdeki ses üreten manyetik bobine çok benzer biçimde çalışan Actuator adeta ses üreten bir bobin kadar hızlı biçimde kafaları diskler üzerinde içeri ve dışarı yönde hareket ettirir. Hızla dönen diskler üzerinde okuyucu / yazıcı kafalar, kontrol ünitesinden gelen sinyallere göre hareket ederler.

Sabit disk türleri nelerdir?

1. PATA(IDE)

2. SATA(Serial ATA)

3. SCSI(Small Computer System Interface)

4. ssd (Solid state disk)

Sabit disk'in bileşenleri nelerdir?

1. Disk Plakaları(Platters)

2. Okuma/Yazma Kafası

3. Silindir(Cylinder)

4. Sektör

5. İz(Track)

6. Kümeler(Cluster)

Sabit diskler karşılaştırılırken hangi özelliklerine bakılır?

1. Disk Dönüş Hızı

2. Tampon Bellek Boyutu(Cache)

3. Konumlanma Süresi(Seek Time)

4. Kapasite

Sabit diskin performansı nasıl ölçülür?

Veri Akış Hızı: Saniye başına CPU’ya gönderilen byte miktarıdır. Güncel disklerde bu değer 5 ile 80MB arasında değişmektedir.

Tepki Süresi: Çağrılan bir dosyanın tek byte’ının işlemciye ulaşma süresidir. Genellikle 10 ile 20 milisaniye arasında değişir./p>

En iyi sabit disk üreticileri?

Aşağıdaki üreticiler mekanik harddisk üreticileridir:

1. Maxtor

2. Seagate

3. Lenovo

4. Samsung

5. Western Digital

Aşağıdaki üreticiler mekanik harddisk değil ssd harddisk üreticileridir:

1. OCZ

2. Mach Xtreme

3. Kingston

4. Intel

5. Hi-Level

6. Crucial

7. Corsair

8. Memoright

9. SanDisk

10. Team

11. Transcend

12. Verbatim

Dış bağlantılar

Sabit Diskin Yapısı

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç