Rövaşata nedir?

Rövaşata, Futbolda havadan gelen topa havada müdahale etmek için ayakları havalandırıp kendisini geriye ve yere doğru atarak ayaklarıyla topa makas gibi vurulmasına denir. Sözcüğün doğru yazılışı "roveşata"dır. Bu sözcük Türkçeye, İtalyancada da aynı anlamı taşıyan "rovesciata" sözcüğünden geçmiştir.

İtalyancadaki kökeni ise tepetaklak etmek/olmak anlamı taşıyan "rovesciare" kelimesine dayanır. Orijinal sözcük "rove" ile başladığı için, Türkçede de "rove" ile başlaması gerekir, ancak, dildeki söyleyiş rahatlığı açısından "rove" yerine "röve" kullanıldığından, "röveşata" şeklinde telaffuz edilmektedir.

Futbolda röveşata; pas atmak, topu kaleden uzaklaştırmak veya rakip kaleye şut çekmek için kullanılabilir. Maç esnasında, röveşatanın faydalı olabileceği iki ana durum mevcuttur. Defans oyuncusunun yüzü kendi kalesine doğru dönükse ve topu rakip kaleye doğru uzaklaştırma imkanı yoksa, röveşata hareketini uygulayarak topu uzaklaştırabilir. İkinci olarak bir forvet oyuncusu, rakip kaleye sırtı dönük vaziyette bulunurken topu kaleye göndermek isterse röveşata gerçekleştirebilir.

rövaşata

Röveşatayı yanlış olarak uygulamak ciddi sakatlıklara yol açabilmektedir.[9] Sakatlanmanın önüne geçmek için yapılması gereken temel şey, hareketin ardından yere düşerken kollardan destek almaktır. Öte yandan röveşata çeken bir oyuncunun topa vuran ayağı yüz hizasına denk geldiğinden diğer oyuncuları sakatlama riski de bulunmaktadır. Bu risklerine ve yapılmasının zorluğuna rağmen röveşata, BBC Sport tarafından futbol maçlarını zenginleştirici bir unsur olarak görülmektedir.

Röveşatanın ilk olarak ne zaman ve nerede yapıldığına dair çeşitli iddialar bulunmaktadır. Bunların ilki, Peru'nun Callao şehrinin yerlileri ile İngiliz denizciler arasında 19. yüzyılın başlarında oynanan futbol maçlarına dayanmaktadır. Şili'de, Bask kökenli Şilili futbolcu Ramón Unzaga'nın, 1914 yılında oynanan bir maçta yaptığı hareket, röveşatanın ilk ortaya çıktığı zaman olarak kabul edilmektedir. İtalya'da, 15 Ocak 1950'de oynanan maçta bu hareketi sergileyen Carlo Parola'ya mal edilmiştir. Öte yandan bazı oyuncular, bu hareketin yapımıyla özdeşleşmişler ve röveşatanın icadı bu oyunculara mal edilmiştir. Brezilyalı futbolcu Leônidas da Silva, yine kendisi gibi Brezilyalı Petronilho de Brito'yu röveşatayı ilk gerçekleştiren oyuncu olarak gördüğünü belirtmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç